İngilizcesi Adaptive Cruise Control olan adaptif hız sabitleyici sistemi geleneksel hız sabitleme yöntemlerinin daha üstünde geliştirilen bir sistemdir. ACC şeklinde kısaltılır.

Adaptif Hız Sabitleyici Nasıl Çalışır?

Aracın ön kısmına yerleştirilmiş kameralar ve sensörlerle birlikte çalışır. Kamera ve sensörler çevreden topladıkları bilgileri araç beynine yani ECU’ya gönderir. Bilgileri alan beyin aracın o anki hızını belirler. Bu işin sensör ve beyinle ilgili olan kısmı, gelelim günlük hayatta ne yapıyor. Şehir dışı trafiğin seyrek olduğu alanlarda adaptif hız sabitleyiciyi etkinleştirdiğimizde o yolun hız sınırı için daha önceden bir tabela okuduysa ona göre hız limiti koyar. Diyelim ki siz 120 ile giderken önünüze bir araç geldi ve 100’le gidiyor, sensörler tarafından bu algılanır ve siz frene müdahale etmeden aracınızı yavaşlatır. Önünüzde yavaş gitmekte olan araba farklı şeride geçtiğinde ise tekrardan hızı yükselterek başta ayarlanan seviyeye getirir ve yine siz gaz pedalına müdahale etmek zorunda kalmazsınız.

ACC sistemi eski nesil Premium araçlarda yeni nesillerde ise orta segment hatta giriş seviyesi araçlarda opsiyonel olarak eklenebiliyor.


] }