Gece araba sürerken olmazsa olmazımız olan far ampulleri günümüzde teknoloji geliştikçe gelişiyor. Artık arabalar eskisine göre daha hızlı gittikleri için görüş mesafelerinin de artması gerekiyor. Far ampulü toplamda 3 çeşittir; halojen, xenon ve LED olarak ayrılır.

led farlar

LED Farlar

Aralarında en yeni teknolojiyle üretilen LED far ampulleri içlerinde bulunan diyotlar sayesinde ışık yayar. LED ampuller sürücüler arasında git gide popülerleşmeye başlamıştır. Gerek az güç tüketimi gerekse uzun ömürleri sayesinde tercih ediliyor. Farların haricinde araç içi aydınlatmalarda da kullanılır. Fakat genellikle lüks araçlarda araç içi aydınlatmalar bulunuyor.

Halojen Farlar

halojen far

Halojenler tek değerlilikli ve negatif iyon haline kolay geçen elementlerden oluşur. Doğada bu halde sadece 5 element bulunur. Fakat sadece brom ve iyot elementleri far ampulleri için kullanılır. Bunun nedeni ise tungsten filamasının hızlı kırılması ve oluşabilecek kararmaları engellemek. Halojen farların en belirgin özellikleri sarı tonunda ışık vermeleri ve fazla ısınıyo olmalarıdır. Diğer far ampullerine göre daha ucuz fakat daha kısa ömürlüdürler. Ayrıca görüş mesafeleri daha kısadır.

Xenon Farlar

Xenon ya da yüksek yoğunluklu deşarj ampulleri, halojen farların aksine metal elemente ihtiyaç duymazlar. Çalışma prensipleri floresan lambalara benzerdir. Çift elektrot arasında yüksek voltajlı akım oluşturarak ışık çıkmasını sağlar. Tüp halinde oldukları için kolay kolay patlamazlar. Xenon farlar floresanda olduğu gibi içleri xenon gazıyla doludur. Xenon gazının özelliği ise iletken olmasıdır. Xenon ampul kullanan farlar daha parlak ve mavimsi bir ışık oluşturur. Halojenlere göre daha az ısınan bu farlar tam performansını vermesi için de biraz da olsa ısınması gerekebilir. Maliyetleri orta seviyededir.

xenon far


] }

Tagged in:

,