Öncelikle temel olarak; bir gaz sıkıştırıldığı zaman bir kompresör sayesinde daha fazla enerji verildiği için o gaz ısınır ve aksine herhangi bir genleşme odasından geçirir ve daha büyük bir hacime ulaşması sağlanırsa bu gaz daha da soğur ve klima sistemleri genelde bunu kullanır. Sadece araçlarda değil, evdeki buzdolabı veya klima gibi eşyalarda da bu sistem kullanılır.

Klimanın Temel Unsurları

Bu sistemi bir adet kompresör, bir adet condenser, bir adet filtre, bir adet evoporatör ve soğuk havayı içeri üfleyecek bir fan oluşturur. Klima kompresörü klima gazını içinde sıkıştırarak ısıtıyor ve condenser’e gönderiyor. Condenser ise bu sıcak ve sıkıştırılmış havayı fanlar ile birlikte soğutmaya yarıyor. Yüksek basınç altında ve daha düşük sıcaklığa ulaşınca bu gaz sıvı hale geliyor ve filtreye gönderiliyor. Bu filtrede sıvı içinde oluşabilecek su tanecikleri veya daha farklı partiküller varsa, bunları arındırıp genleşme valfine gönderiyor. Evoporatör içinden geçip daha büyük bir hacim kaplaması sağlanıp aynı zamanda gaz haline çevrilmesi sağlanıyor. Burada basınç düştüğü için artık soğuk bir gaz haline geliyor ve radyatöre depoluyor.

Bir fan sayesinde dışardan alınan havayı, bu içinde soğuk gaz olan radyatörün arasından geçirerek doğrudan araç kabininin içine yolluyor. Bu şekilde soğumuş bir hava oluşturuyor ve araç içini serinleştiriyor. Burada aracın daha fazla yakıt tüketmesini sağlayan parça ise kompresör. Kompresörler genelde bir kayış vasıtası ile doğrudan kranka bağlıdır. Haliyle bu kompresörün çalışması için daha fazla enerji gerekir. Bir nevi motordan güç çalıyor diyebiliriz. Bu yüzden kaybolan gücü ofansife etmek için aracın gaz pedalına daha fazla basılır ve yakıt tüketimi arttırılır. Yani motor devri ne kadar yüksek olursa klima da o kadar iyi soğutur.


] }

Tagged in:

, ,