Araç lastiği seçiminde etkenler çok önemlidir. Bu yüzden aracınızı hangi hava koşullarında, ne kadar yük altında ve nasıl kullandığınız önemli etkenlerdir.

Araç lastik çeşitleri:

Yaz lastikleri: Sıcak hava şartları için tasarlanmış olan bu lastikler yol üzerinde fazla etken bulunmayacağını düşünülerek tasarlanmıştır. Yani bu lastikleri uygun zamanlarda kullandığımız zaman lastikten tam performanslı bir şekilde yol tutuşu almış oluruz.

Kış lastikleri: Kar, buz, soğuk hava ve kaygan olan yollar için üretilmiş bu lastiklerin yapısı yaz lastiklerine göre daha girintili çıkıntılı bir şekildedir ki araç yola daha fazla tutunabilsin. Hepimizin de bildiği üzere kışın yol tutuşu bir hayli azalır ve kış lastiği olmadan yola çıkarsak kaza yapma olasılığımız da yükselmiş olur.

4 Mevsim lastikler: Ne yaz lastiği gibi daha düz ne de kış lastiği gibi girintili çıkıntılı olmayan bu lastik türü iki çeşidin de harmanlanmasıyla ortaya çıkmıştır. Eğer ki kışın çok karlı yollarda ya da yazın çok sıcaklarda araba kullanmıyorsanız bu lastik çeşidi size göre olacaktır.

Lastik üzerindeki numaralar:

  • 195: lastiğin yere temas eden alanını mm cinsinden ifade eder. İlk 3 numaradır.
  • 55: lastiğin jant bitişi ile lastik ucunun arasındaki mesafenin mm cinsinden gösterilişidir. 4,5. Hanelerdir.
  • R: radyal cins lastik olduğunu belli eder.
  • 16: Lastiğin jant çapı ya da halk içinde inç olarak da bilinir. R’den sonra gelen sayıdır.
  • 87: Lastiğin taşıyabileceği yük kodunu gösterir.
  • V: Hızın sembolüdür. Araç full doluyken yapabileceği maksimum hızı belirtir.

] }

Tagged in:

, , ,