Fren Hidroliğinin Değiştirilmemesi

Yanlış bilinen bilgilerden birisi fren hidroliğinin değiştirilmemesidir. Bu tamamen yanlıştır. Fren hidroliği yaklaşık 2-3 yıl arasında, aracı kullanıma göre değişimi tavsiye edilir. Üreticinin araca uygun gördüğü dot ölçüsünde hidrolik yağı değişimi yapılmalıdır.

Motor Yağının Zamansız Değişimi

Birçok sürücü 3-5 bin kilometrede motor yağını değiştirip motorun ömrünü arttıracağını düşünür. Hatta böyle düşünenlerin birçoğu da sık sık yağ değişimi yaptığı için, daha ucuz ve kalitesiz yağları tercih ediyorlar. Kalitesiz yağlar tam tersi motor sağlığını kötüye etkiler. Sık sık yağ değişmenin bir zararı yoktur tamamen gereksiz israf olur. Önemli olan kullanma kılavuzunda yazan birimdir. Kaç bin kilometrede hangi değerde ki yağı kullanacağınızı en iyi üreticiler bilir.

Otomatik Vitesli Araçların Daha Fazla Yakması

Bir diğer yanlış bilinen bilgi; otomatik araçların manuel araçlara göre daha fazla yakması söylentisi. Geçmiş zamanda üretilen araçlara kıyasen, yaklaşık 12-15 yıl öncesine kadar doğru diyebiliriz. Çünkü eski otomatik araçlar manuellere göre çok verimsiz oldukları için çok fazla kayıp oluyor ve bu sebepten dolayı fazla yakıyordu. Ama günümüzde tam tersi. İnsan faktörü işin içine girdiği için, özellikle çift kavramalı şanzımanlarla beraber yakıt tüketimi otomatik şanzımanlarla beraber daha az seviyelere inmektedir. Bu durumda yakıt tüketiminde tasarruf edilmek istenirse manuel yerine otomatik araçlar tercih edilebilir.

Büyük Jant Her Zaman Avantaj Değildir

Birçok sürücü büyük jantın daha iyi performans sağladığını düşünür. Aslında bunun doğru olduğu durumlar olabilir. Örneğin pistteyseniz virajlarda geniş jant ve ince lastik kombinasyonu size bir avantaj sağlayacaktır. Aracın lastik üstüne binmesini azaltacaktır. Böylece virajlarda daha kontrollü bir his verecektir ve daha yüksek hızlarda viraj almanızı sağlayacaktır. Ama aslında geniş jantlar hem daha ağır oldukları için kendi kütlelerinden dolayı dezavantaj sağlayacaklardır hem de ataletleri yüzünden yine arabaya büyük bir dezavantaj sağlayacaklardır. Bu yüzden drag arabalarında hızlanmak için küçük jantlar tercih edilir. böylece kütle atılmış olur. Özellikle de döner parçalardan kütle atılması çok daha önemlidir. Bu yüzden aracın hızlı gitmesini istiyorsanız, jant büyütmek yerine jant küçültmelisiniz.


] }

Tagged in:

,