Arabalarımızda aynı evimizdeki gibi sigorta kutuları bulunmaktadır. Çalışma prensibi iki sigorta için de aynıdır. Eğer üstlerinden gerekenden fazla akım geçerse sigorta atar ve elektriği keser. Bu basit çalışma prensibi arabanız için aslında fazlasıyla önemlidir. Çünkü sigorta kutusu aracın üstündeki bütün elektronik aksamı kontrol eder. Gereken elektrik akımını doğru iletmek için yapılmıştır.

Sigorta kutusunun içinde farklı direnç büyüklüklerinde dirençler bulunur ve bu dirençler üstlerinden fazla akım geçtiği taktirde kırılacak şekilde üretilmiştir. Fakat korkmayın aslında direncin kırılması aracınız için çok büyük bir önlemdir, eğer bu dirençler olmasaydı gerekenden fazla elektrik akımı elektrik hattından geçerek hem parçalara hem de elektrik tesisatına çok büyük zararlar verebilirdi, hatta ve hatta aracınızı birden alevler kaplayabilirdi. Bu küçük ama işlevli kutu öneminden dolayı çok kolay bozulabilen bir parça değildir. Sadece gerekli zamanlarda atan sigortanın aynısı alınır ve değiştirilerek devamında normal kullanmaya devam edebilirsiniz.

Sigorta neden atar?

Sigorta genellikle 2 farklı durumdan dolayı atar.

  1. Aracın elektrik tesisatında bir şase yapma durumu ya da kablolarda deformasyon var ise bu sigortanın atmasına sebep olacaktır.
  2. Durum ise araç üzerine sonradan eklenen şeyler de sigorta atmasına sebep olabilir. Örneğin ses sistemi, aydınlatma sistemleri gibi, çünkü bunlar ekstradan güç çekmeye çalışacak fakat sigorta kutusu üstündeki dirençler buna izin vermeyecek ve kırılarak sigorta atmasına sebep olacaklardır. Bu tarz ekleme yapılacaksa bunu ilk başta akü üstünden kontrol ettikten sonra takılmalı. Ayrıca ekstra bir güç kaynağı sağlanarak yapılabilir.

Peki sigorta kutusu ne zaman değiştirilmeli?

Araç sigorta kutusu eğer onarılamayacak şekilde bir deformasyona uğradıysa yenisi ile değiştirmek gerekir. Onun haricinde eğer ufak sorunlar; yani pas, kir, toz gibi temizlenince gidecek gibiyse eskisini tamir ettirmek daha mantıklı olacaktır.


] }