Önden çekiş – arkadan itiş araçların dizaynı ve üretim maliyeti

Önden çekiş araçların dizaynı ve üretim maliyeti, arkadan itişli araçlara göre daha uygundur. Böylelikle daha ucuz fiyata satılırlar. Önden çekişli araçlar, arka itişlilere göre daha az parça kullanılır, kompakt yapıya sahiptir ve daha hafiftir.

Parça dizaynı ve işçilik

Motor, şanzıman ve çekiş organları komple tek parça halinde çalışmaktadır. Böylelikle araçları şasinin içine yerleştirmek daha basittir. Hafif olması, aracın yakıtını da etkilemektedir. Alt ve orta segment araçlarda da genelde maliyetten dolayı önden çekiş sistemi tercih edilir. Bu sistemde bütün ağırlık aracın ön tarafında olduğu için karlı veya bozuk yollarda önden çekiş avantaj haline gelir. Arka itişli araçlar, ön çekişli araçlara göre ağırlık dağılımı açısından daha dengelidir. Böylelikle virajlarda vs. daha konforlu ve güvenilir sürüş hissiyatı verir. Buna bağlı olarak aracın direksiyon kontrolü de artar. Özellikle hızlanırken aracın ağırlığı arkaya bindiği için ivmelenme ve hızlanma daha iyi olur. Bütün bu avantajlardan dolayı spor araçlarla arka itiş tercih edilir. Hatta Amerika’da ki polis arabalarının arka itiş tercih edilme sebebi budur.

Avantaj ve dezavantaj

Arka itişli sistemin araca çok fazla bir dezavantajı yoktur. Araç ağır olduğu için yakıt tüketimi önden çekişli arabalara göre biraz daha fazla olacaktır. Özellikle karlı havalarda önden çekişli arabalar kadar kontrollü olamıyorlar. Bu yüzden güvenlik bakımından bazen bozuk hava şartlarında açık verebiliyorlar. Böylelikle iki sisteminde kendine göre avantajı ve dezavantajı oluyor.


] }

Tagged in: