[dropcap]A[/dropcap]tmosferik motora turbo takmak o kadar da kolay bir işlem değil aslında. Birçok işçilik ve parça gerektiriyor.

Gerekli parçalar ve işlemler

Egzoz Manifoldu

Öncelikle ilk yapılması gereken motora uygun bir egzoz manifoldu almak ya da yaptırmak olacak. Çünkü turbo egzoz gazları ile beslendiği için, egzoz manifolduna bağlamanız gerekecek. Bunun için ucuz fiyata hazır kitler satılıyor. Genelde ustalar tarafından bu kitler pek önerilmez. Çünkü egzoz manifoldu kalitesiz malzemelerden yapıldığı zaman, üzerine bir de turbonun ağırlığı biniyor ve yüksek sıcaklıklarda çalıştığı için bu tarz kitler (manifoldlar) kolayca kırılıp çatlayabiliyor. Bu yüzden ucuz ve kalitesiz kitler önerilmez.

Turbo ve Yağ karteri işlemi

Keza aynı şekilde bda kaliteli ve kullanılacak motora göre büyüklükte olması gerekiyor. Çok yüksek güçler almak için büyük bir turbo kullanabilirsiniz. Bu seferde turbo lag dediğimiz durum artacaktır. Bunların haricinde turbonun yağlaması, kendi içinde olan bir sistem olmadığı için motor yağını kullanıyor. Bunun içinde motor yağını turbo üzerine bağlayabileceğiniz giriş ve tahliye kısmı için, yağ karterine iki delik açmalısınız. Bunların bağlantılarının yapılmış olması gerekiyor ki turboya yağ giriş ve çıkışı sağlanmış olsun.

İntercooler

 İhtiyacımız olan diğer bir parça ise intercooler. Havayı turboda sıkıştırdıktan sonra basıncı arttığı için sıcaklığı da artacak. Bu sıcak havanın pistonlara göndermeden önce tekrar soğutulması gerekir. Çünkü soğuk hava ile daha verimli yanma gerçekleşir. Bunun için intercooler, yani radyatör bağlamak gerekiyor. Turbonun çıkışından motorun hava emiş kısmına kadar. Bunun için ise tamponun arka tarafında intercooler için yer ayarlanması gerekir.

Enjektörler

Gerekli olan parçalar bunlarla sınırlı değil tabi ki. Yanma odasına daha fazla hava gönderildiği için aynı zamanda daha fazla da yakıt göndermek gerekir. Bunun için de daha büyük enjeksiyonlara ihtiyaç olacak. Hem daha fazla yakıtın arttığı hem de daha fazla basınçla yakıt püskürten enjeksiyonlar lazım.

Yakıt Pompası

Enjeksiyona gidecek olan yüksek basınçlı yakıtı düzenlemek için de daha güçlü yakıt pompasına ihtiyacınız olacak. Düzgün ve güçlü bir setup yapmak istiyorsanız bunları yapmak zorundasınız.

Radyatör

Motorun içine daha fazla hava ve yakıt gireceğinden dolayı daha büyük bir patlama gerçekleşeceği için motor daha fazla ısınacak. Bunun sonucunda da motoru daha iyi soğutmanız gerekiyor. Kendi orijinal radyatörü yetmeyeceği için daha büyük bir radyatör almanız gerekecek.

Turbo eklendiği ve manifold değiştiği için, egzoz sistemini komple yeniden setup’a uygun şekilde dizayn etmelisiniz. Tüm bu donanımları yaptıktan sonra ECU için yeniden yazılım haritası çizilmesi gereklidir. Eğer aracın orijinal ECU’su eski tip ise yazılıma ve araca uygun yeni bir ECU almanız gerekli. ‘Bu kadar işlemi yapmaya değer mi?’ sorusunun cevabı tamamen araç kullanıcısının kararına kalmış bir şey..


] }

Tagged in:

,