[dropcap]Ü[/dropcap]lkemizde akaryakıt fiyatları pahalı olduğu için dizel araçlara talep daha çok arttı. Araç sahipleri araç alırken az yakması için genelde dizel otomobil tercih ediyor. Hem de düşük devirlerde yüksek torklar elde edildiği için dizel motorlar biraz daha revaçta. Aslında durum dünyada tam tersi şekilde ilerliyor. Diğer ülkeler, çevreyi kirlettiği için artık dizeli yavaş yavaş yasaklamaya başladı. Ama bizde doğal olarak durum biraz daha farklı.

Dizel Motorların Yapısı

Dizel motorun yapısı benzinlilerden biraz daha farklı. Bu motorların uzun ömürlü olması için ara sıra yüksek devirli kullanılması gerekiyor. Gerekli devirde kullanıldığında yanan gazın içindeki partiküller kolayca küle dönüşür. Bu sayede dizel motor daha sağlıklı şekilde çalışır. Buna bağlı olarak yakıt kalitesi de önemlidir. Yeni nesil motorlar, yakıta karşı çok hassas oluyorlar. Kurum üreten makinalar olduğu için, kalitesiz yakıtla daha fazla kurum üretirler. Bu durum hem performansı düşürür hem de DPF’nin kısa süre içinde tıkar. Bu karbonlar zamanla motor içinde birikerek çamurumsu bir katman oluşturuyor. Bu da zamanla performansın düşmesi anlamına geliyor.

Zamanında Bakım

Devamında yakıt filtresi de motor sağlığı açısından önemlidir. Yakıt filtresi, yakıtın içindeki suyu tutmakla da yükümlüdür ve ülkemizdeki yakıt çok da iyi değil açıkçası. Özellikle mazota baktığımız zaman içindeki su miktarı biraz fazla olabiliyor. Bu filtrede onu ayrıştırıyor ve motora temiz şekilde mazot gönderiyor. Genelde 10.000 bakımında mazot filtresinin de değiştirilmesi gerekir. Diğer yapılması gerekenlerden biri ise yağ bakımı. Güncel dizel motorların hepsinde Turbo bulunuyor ve turbolarda motor yağını kullanarak yağlanıyor. Yağ bakımı aksatıldığı zaman turboda da sorun oluşmaya başlıyor. Bu durum aslında turbolu benzinli araçlar için de geçerli. Genel olarak yakıt fark etmeksizin motor bakımlarını zamanında yaptırmalı, kullanılan malzemenin yan sanayi olmamasına dikkat edilmelidir.


] }

Tagged in:

,