[dropcap]D[/dropcap]ownpipe dediğimiz şey aslında egzozun bir parçası ve aşağı inen boru anlamına geliyor. Yani egzoz manifoldundan yada turbonun çıkışından itibaren aşağı inen bir boru bulunur. Bu downpipe sayesinde egzoz gazları aşağı taşınır ve arabanın alt kısmında egzoz sisteminin diğer parçaları ile birleşmiş olur. Bu sayede arabanın arkasına kadar iletilir.

Downpipe Güç Arttırır Mı?

Bu downpipe’ın üzerinde de egzoz emisyonlarını düşürmek amacıyla bir katalitik konvertör bulunur. Bu katalitik konvertör egzoz gazları içinde yanmamış yakıtları karbon monoksiti ve nox gazlarını tepkimeye sokarak daha zararsız gazlara çevirerek o şekilde doğaya salınmasını sağlar.

Genelde araçlarda birden fazla katalitik konvertör bulunur. Aracın orta bölümünde veya arkasına doğru, downpipe üzerindeki katalitik konvertörden hariç ikinci veya üçüncü bir katalitik konvertör daha olur. Ama bu downpipe üzerinde olmasının özel bir sebebi vardır. Burası motora ve egzoz gazlarının çıkışına en yakın yer olduğu için buradaki katalitik konvertör diğerlerinden daha hızlı bir şekilde ısınabilir. Bu tepkimelerin gerçekleşmesi içinde sıcaklığa ihtiyaç var. Çünkü düşük sıcaklıkta gerçekleşmiyor. Bu yüzden de motor soğukken emisyonları düşürmek adına hızlı bir şekilde ısınması için downpipe üzerinde bir adet katalitik konvertör bulunur. Bu diğerlerinden daha hızlı ısındığı için motor soğukken emisyonları düşürür, ama motor ısındıktan sonra asıl görevi diğer egzoz sistemi üzerinde bulunan daha büyük olan katalitik konvertörler görevi üstlenir.

İç yapıları çok petekli ve kapalı bir yapıdadır. Buda egzoz gazlarının sıkışmasına, geri basınç oluşturmasına ve daha geri geçememesine neden olur.  Bir yandan da egzoz sisteminin orada boğuyor olursunuz yani. Modifiye sever sürücüler de, daha fazla performans alabilmek için bu katalizörleri iptal edip downpipe’ı tamamen düz bir boru haline getiriyor. Bu sayede egzoz sistemini biraz daha rahatlatarak biraz daha performanslı sürüş elde edilebiliyor. Downpipe’ın bu şekilde değiştirilmesinin bir diğer sebebi ise daha güzel bir egzoz sesi elde edilebilmesidir. Bu katalitik konvertörlerin içinden egzoz gazları çok sıkışarak geçtiği için akustik olarak ses dalgalarını bozuyor ve daha sessiz bir hale geliyor. Aslında bu katalitik konvertörler bir nevi susturucu görevi de görüyor. Bu downpipe, katalitik konvertörün çıkarılıp düz bir boru şeklinde yapıldığında biraz daha tok ses veriyor. Bu da modifiye sever sürücülerin oldukça hoşuna giden bir durumdur.


FAQ

Genelde araçlarda birden fazla katalitik konvertör bulunur.

Tagged in:

,