[dropcap]D[/dropcap]izel Partikül Filtresi olarak bilinen DPF, sadece dizel araçların sahip olduğu bir parçadır. Turbodan sonraki sırada bulunan bu parça, egzoz sistemine ait bir filtredir. Egzoz sistemine dahil olan bu filtre, dışarı salınacak gazların partiküllerini emmekle görevlidir. Filtreleme işlemi, aracın kullanımına göre değişmektedir. Aracın düşük devirde kullanımı sonucunda DPF’nin daha çabuk dolması kaçınılmaz olur. Partiküllerin iyice birikerek filtreyi neredeyse kullanılmaz hale getirmesi olası bir durumdur. Araç orta devirlerde kullanıldığında DPF ömrü daha uzun olacaktır.

DPF Dolunca Ne Olur?

Dizel Partikül Filtresi dolduğunda motorun dışarı çıkarması gereken gazlar, gereğinden az şekilde çıkacağı için motor sağlığını tehlikeye atacaktır. Rivayetlere göre, DPF tamamen dolduğunda aracın yanabilme durumu söz konusudur.

Belki bu kadar büyük sonuçlar görülmeyecek olsa da dizel partikül filtresinin dolarak tıkanması oldukça risklidir. Ayrıca egzoz gazlarının filtrelenmeden dışarıya çıkması, gazlara dahil olan katı parçacıkların insanlar tarafından solunmasına yol açar. Hava kirliliğine sebep olan egzoz parçacıkları, uzun vadede solunum yolu hastalıkları geliştirebilir. Canlıların yanı sıra, motor sağlığı açısından da kötü sonuçlar olabilir. Aracın çekişinde ciddi anlamda düşüş olur, yakıt sarfiyatı normalin çok üzerine çıkar hatta motora bağlı diğer mekanik parçalara bile zarar verebilir.

DPF Nasıl Temizlenir?

DPF’nin iç yapısı bal peteğine benzer şekildedir. Kurumları içinde filtre ettikten sonra doğal olarak bu kurumların yanması gerekiyor. Yakıldıktan sonra filtre kendini temizlemiş oluyor. Bu yakma işlemi için olması gereken bazı şeyler var. Bu yakma işleminin yüksek sıcaklıklarda olması gerekiyor. DPF’nin yaklaşık olarak 600-700 derece sıcaklığa ulaşması gereklidir ki partiküller yandıktan sonra içi temiz kalabilsin.


] }

Tagged in:

, ,