Egzozdan Çıkan Üç Farklı Renk Duman ve Sebepleri

Genel olarak bir sorun olduğunu belirten 3 farklı egzoz rengi vardır birincisi siyah, ikincisi beyaz üçüncüsü de mavi renkli duman bunların özel anlamları olabilir. Bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Bunların muhtemel sebeplerinden ve çözümlerinden bahsedeceğim.

Siyah Egzoz Dumanı Nedenleri

  • Öncelikle siyah dumanla başlayalım eğer egzozdan siyah duman çıkıyorsa bu yanma odasına silindirin içine gereğinden fazla yakıt gönderildiği anlamına gelir çoğunlukla ve bu yanmamış olan yakıt yüzünden de egzoz gazını siyah görmeye başlarsınız. Yakıtın fazla gönderilmesi de arabanın yakıt miktarını doğru ayarlayamaması anlamına geliyor. Bu yakıt kaçıran bir enjektör olduğu anlamına gelebilir eğer enjektör silindire gereken miktardan fazlasını gönderiyorsa ya da otomobillerin egzoz sisteminde bulunan oksijen sensörü hava-yakıt oranının kararlaştırılmasında önemli bir sensördür. Bunda bir sıkıntı varsa yine aynı şekilde yakıtın fazla gönderilmesine sebep oluyor olabilir.

Beyaz Egzoz Dumanı Nedenleri

  • İkinci olarak bahsedeceğim konuysa; beyaz duman atma durumu. Beyaz duman aslında su buharı anlamına gelir nasıl ki siyah duman fazla yakıt göstergesiydi beyaz duman da suyun göstergesidir. Genellikle cold start yani soğuk çalıştırmada arabayı ilk defa çalıştırıyorsanız bir süre sonra motor soğuksa ilk çalıştırmada hafif bir beyaz duman görmeniz normaldir. Çünkü hem egzozun içinde yoğunlaşmış su buharlaşarak bu beyaz dumanı oluşturur hem de yanmanın doğası gereği yakıt yandığı zaman bir diğer yan üründe su çıkar ve bu su egzozdan atıldığı zaman çok hafif bir beyaz duman görebilirsiniz. Motorunuz ısındığı halde hâlâ egzozdan beyaz duman yoğun miktarda geliyorsa bu bir sıkıntının işaretidir. Yanma odasına suyun karıştığı anlamına gelir, yanmanın sıcağıyla da o su buharlaşır ve daha sonra egzozdan atılır, siz de bunu gözle görebilirsiniz.
  •  Muhtemel sebeplerden bir tanesi ise üst kapak contasının artık işlevini yerine getiremiyor olmasındandır. Bu contanın amacı suyun karışmadan motor etrafında ki ceketlerden geçip motorun soğutulmasını sağlamaktır ama eğer bu contada bir sıkıntı varsa yavaş yavaş o su motorun içine giriyorsa burada sıkıntılar başlar, uzun süre bu şekilde kullanırsanız bir yerden sonra motor çok ısınacaktır. Hararet artık artmaya başlayacaktır hem suyu soğutma sisteminin içinde çevirmiyorsunuz suyu azaltıyorsunuz hem de motora gönderiyorsunuz sürekli. Bir süre sonra motor çok ısınıp artık yatak sarmaya kadar gidebilir. Daha katastrofik durumdaysa motor bloğunda çatlak olabilir bu çatlak yüzünden de su doğrudan silindirin içine giriyor olabilir, böyle bir durumda yapabileceğiniz pek bir şey yok motor bloğunu tamir etmek kolay bir şey değil, yapılıyor ama hem masraflı hem de her zaman düzgün bir şekilde yapılamayabiliyor. O yüzden başınıza gelebilecek en kötü senaryo sanırım bu. Komple motor bloğunu değiştirmek zorunda kalacaksınız. Bazen de EGR yüzünden böyle bir sıkıntı çıkabiliyor. Modern otomobillerde egzoz gazını tekrar silindirin içine bir kısmını gönderen bir sistemdir. Çoğunlukla bu EGR‘ler yine motor suyuyla birlikte soğutuluyor ve eğer burada bir sorun varsa EGR’nin içine su giriyor ve motor suyu yine sanki egzoz gazıymışçasına tekrar silindire gönderiliyor. Bu durumda da yine beyaz dumanı görebilirsiniz.

 

Mavi Egzoz Dumanı Nedenleri

  • Üçüncü olarak mavi dumansa motorun yağ yaktığı anlamına gelir. Bunda da yanma odasının içine bir şekilde yağın girdiğini gösterir. Bu da pistonların segmanlarının aşınmış olabileceği anlamına gelir ya da valflerden yağ kaçağı olduğu anlamına gelebilir.

] }

Tagged in:

, ,