Ekran kartı gelen grafik komutlarını görüntüye dönüştürmeye yarar. Aslına bakılırsa ekran kartı da kendi başına bir bilgisayar gibidir. Fakat özel işlem için üretilmiştir. Yani normal bir bilgisayar olarak kullanılamaz. Ekran kartlarının güçlülüğüne bağlı olarak üstünde güç girişleri vardır. Bazıları ise direkt olarak anakarttan gücünü alır. Ekran kartlarının da bir belleği bulunur. Anlık olarak işleyebileceği görüntünün maksimum boyutunu belirtir.

APU Nedir?

APU işlemci üstünde bulunan grafik biriminin ekran kartı yerine geçmesiyle oluşan sistemlerdir. Nasıl ki ekran kartlarında bellek var bu işlemciler de ekran kartı belleğini normal RAM’lerden kullanır. Bu yüzden de apu bir sistem kullanmak istiyorsanız mutlaka ramlerinizin yüksek olması gerekmektedir. Güzel bir sistem kurduğunuz takdirde rahatlıkla günlük işlemlerinizi yapmaktan ziyade oyun bile oynayabilirsiniz.

APU işlemciye sahip bir sistemin en büyük avantajı düşük güç tüketimine sahip olmalıdır. Ve bu bilgisayarların kasalarını oldukça küçük ve hafif bir şekilde toplayabilirsiniz.

Günümüzde Ekran Kartı Piyasası

Pandemi başlamasıyla beraber insanlar kolay yoldan para kazanmak için çeşitli çözümler aramaya başladılar. Ayrıca evde kalanlar için de bir bilgisayar alma isteği doğdu. Artan bu talepler sonucunda ekran kartlarının stokları da bitmeye başladı. Azalan stoklar sebebiyle de fiyatlar bi hayli yükseldi. Ayrıca etherium madenciliği yapmaya başlayan bir çok insan da aslında piyasadaki ekran kartlarının azalmasının en büyük sebeplerindendir.


] }

Tagged in: