Fren balatası fren sisteminin en önemli parçası olarak nitelendirebiliriz. Fren balatası frene bastığınızda lastiklere basınç uygulayan kısımdır.

Fren Balatası İşlevi

Fren balatası yapısı sayesinde fren diskinin üstüne geçecek şekilde tasarlanmıştır. Bu sayede fren diskine baskı uygulayarak aracın yavaşlamasını sağlar.

Fren Balatası Çeşitleri

Fren balatasının 3 farklı çeşidi bulunur. Organik, seramik ve metal olarak ayrılır. Organik balatadan başlamak gerekirse, daha sessiz bir çalışma yapısına sahiptir. Çevreye zararsız materyaller kullanılır. Fakat ömürleri diğerlerine göre daha kısadır.

Seramik balataların üstünde herhangi bir şekilde toz vs. kalmıyor ve böylelikle düşük ses seviyesinde çalışır ama maliyetleri çok yüksek.

Son olarak metal balata ise dayanıklılığıyla ön plana çıkıyor. Yüksek sıcaklık ve zorlu şartlar altında çalışabiliyor. Genellikle en çok tercih edilen modeldir.

Fren Balatası Arızalanması

Fren balatalarındaki en önemli arıza ömürlerinin bitmesidir. Buna sebep olan şeyler vardır. Mesela sürüş şekliniz fren balatasının ömrünü kısaltıp uzatan etkiye sahiptir. Eğer çok fazla dur kalk ya da ani hızlanma ve yavaşlama yapıyorsanız balatanızın ömrü kısalacaktır. Ayrıca otomatik vitesli araçlarda fren balatasının ömrü düz vites araçlara göre daha az oluyor. Çünkü otomatik viteslerde hız kontrolünü sağlamak için fren daha fazla kullanılır.

Fren Balatasının Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Bunu anlamak oldukça basittir. Fren pedalı gevşer. Fren tutmamaya başlar. Aracın tekerlerinden fren esnasında ses gelmeye başlar. Böyle bir belirtiniz varsa yakın zaman içinde yetkili servise gidip fren balatalarınızı değiştirte bilirsiniz.


] }

Tagged in: