Fren araçlarımızda yavaşlama ya da durup sabitleme işlemini yapabilmemiz için gerekli olan sistemdir. Araçlarımızda bir el bir de ayak olmak üzere iki adet fren bulunur. Seyir halinde giderken yavaşlamak için ayak freni, park ettiğimizde aracın yerinde durmasını sağlayan ise el frenidir.

Ekstra olarak motor freni de bulunur. Bunu diğer makalelerimiz içinde anlattık.

Fren Nasıl Çalışır?

Motorlu araçların çoğunda fren bulunmalıdır ki motorunu çalıştırabildiğimiz gibi kapatabilelim. Motosiklet, otobüs, araba, iş makineleri vs. tüm bu araçlarda fren bulunur. Aracın fren sisteminin mantığı kinetik enerjiyi sürtünme ile ısı enerjisine dönüştürür. Ortaya çıkan bu enerji ile araç tekerleklerine baskı yapılarak yavaşlaması/durması sağlanır.

Fren Sistemi Parçaları:

Fren pedalı, merkezi pompa, kampana, fren rekorları, fren balataları, hidrolik depo, diskler fren parçalarıdır. Ayrıca fren için güvenlik önlemleri de yeni nesi çoğu arabada bulunur. Bunlar:

  • ABS
  • ASR
  • FDR’dir.

 Bu önlemler sayesinde de aracın frenleme anında savrulması ya da viraj dönerken sadece belli lastiklere fren yapılması gerektiğinde bu görevleri yerine getiren güvenlik sistemleridir.


] }

Tagged in:

,