Bir bilgisayarın damarlarından akan kan olan elektriği sağlayan ve bozulduğu takdirde bilgisayarınızın perte çıkabilecek hale getirebilecek güçte olan parçadır. PSU olarak da adı anılır. PSU bir bilgisayara gerekli olan elektriği stabil ve doğru iletmek için vardır. Sadece güç kablosu ile bilgisayarı çalıştırıyor olsaydık bilgisayara giden akım düzensiz ve voltajı yüksek bir şekilde giderdi. Bilgisayar donanımlarını için bu parçanın sağlıklı ve stabil halde çalışması gerektiğini belirtelim.

Power supply seçerken yapılması gereken şey bilgisayar bileşenlerinin toplam harcayağı gücü hesaplayıp üstüne 100w eklenerek çıkan değere en yakın power supply alınır. Bu hesaplama yanlış yapılırsa bilgisayarın üstüne işlem yükü fazla bindiği zaman bileşenler gereken gücü alamayacağından bilgisayar kapanacaktır. Dilerseniz daha yüksek kapasiteli bir power supply tercih edebilirsiniz. 500 watt gereken sisteme 1000 watt taksanız bile o bilgisayar maksimum 500 watt kullanabilecektir.

Ayrıca PSU’ların verimlilik sertifikalarına da dikkat etmek gerekir. 80+ dediğimiz sertifikanın en az bronz olanına sahip olması gerekir ki alacağınız PSU güç kaybı yaşatmasın. PSU’larda 2 tip model vardır. Birincisi modüler olan, ikincisi ise modüler olmayan modeldir. Modüler olanlarda gereken kabloyu takıp gerekmeyen kabloyu karışıklık yapmasın diye çıkartabiliyorsunuz. Modüler olmayanlarda ise tüm kablolar PSU’nun üstünden ayrılmayacak şekilde tasarlanmıştır. Daha derli toplu olmasını isteyen kişiler genellikle modüler olanları tercih etmekte.


] }

Tagged in:

,