[dropcap]T[/dropcap]ürkçe karşılığı ‘baş üstü göstergesi’ olarak bilenen head-up display daha önce savaş uçaklarında kullanılmaya başlanmıştır.

Burada amaç pilotların başlarını eğmeden uçağın durumu hakkında ilgileri kolayca görebilmesini sağlamaktı. Günümüzde araçlarda da kullanılan bu sistem sürücü ön camının hemen önüne konumlandırılır ve bilgilerin cama yansıtılmasını sağlar.

Günümüzdeki Araçlarda Head-Up Display

Çoğu otomobilde ekstra donanıma giren head-up display araçlara sonradan da eklenebilmektedir. İlk başlarda bu sistem çok kaliteli bir şekilde çalışmıyordu. Çünkü aracın ön camı bir şey yansıtmak için oldukça kalındı ve çift katmanlıydı. Daha sonra mühendisler farklı yöntemlerle bu durumu ortadan kaldırmak için projeksiyon sistemine başvurdu. Görüntülerin kalitesini ve kontrastını bozmadan yansıtmayı başarmış oldular.

Head-up Display Avantajları

Head-up display’in avantajlarından biri sürücüye sağladığı konfordur. Araç sürücüsü gözünü yoldan ayırmadan rahatlıkla hızını, devirini varsa navigasyonu takip edebilir. Çalışma sistemi ise oldukça basittir. Bir projeksiyon gibi merceklerden geçerek görüntüyü ya ön cama ya da kendi üstünde bulunan cama yansıtır. Bu donanım ışık kaynağı olarak LED kullanıyor. Bu sistem ayrıca kendi kendine parlaklığını ayarlama özelliğine de sahip. Yani siz gündüz kullanırken yüksek parlaklıkta, akşam ise daha az parlaklıkta çalışır. Gözün yorulmasını da engeller.

Head-up Display bilgilerini aracın OBD (On-Board Diagnostics)’ den alarak bizlere yansıtır.


] }