Overclock olarak geçen bu işlem işlemci, ram ve ekran kartlarına uygulanabilen bir yöntemdir. Bu sayede bilgisayarın performansını arttırmak mümkün. Fakat bu işin birkaç püf noktası da bulunmakta.

Overclock Güvenli Mi?

Yapacağınız overclock işleminin %100 güvencesi hiçbir zaman olmayacaktır. Bunun sebebi ise fabrikada üretim esnasında en stabil halinde üretim yapıldığından overclock işlemi sonrasında stabilite kaybolur. Bundan dolayı başınıza gelebilecek problemlerden sadece siz sorumlu olursunuz.

Peki güvenli hali var mı diye soracak olursanız. Buna güvenli demeyelim de daha az riskli bir şekilde ya da geri dönüşü olacak şekilde diyelim. Overclock yapmadan önce başka insanların bunu yapıp yapmadığını kontrol edebilirsiniz. Böylelikle elinizde referans olarak kalır. Unutulmamalıdır ki aynı işlemci, ekran kartı ya da ram için bir değer tablosu bulsanız bile bu değerlerin hepsinin tutma gibi bir zorunluluğu yok. Çünkü her ne kadar aynı parçalar olsa bile farklı koşullar altında çalıştıklarından overclock performansları aynı olmayabilir. Güvenli olarak bahsettiğim işlem ise bu bildiğiniz değerlere yavaş yavaş çıkmanızdır. Yani diyelim ki elinizde bir işlemci bu işlemci aynı zamanda arkadaşınızda da bulunuyor ve o overclock yapmış. o kişi %50 performans almasına rağmen siz %35-40 alabilirsiniz.

Bahsettiğim gibi bunun yapılmasında çok fazla etken var. İşlemci overclok işleminde en önemli şey soğutmadır. Rekor denemeleri yapılan testlere bakarsanız sıvı nitrojen kullanıldığını görebilirsiniz. Burdaki amaç işlemcinin ısınıp diğer parçalara zarar vermemesi amaçlanır. Şu an yeni nesil işlemcilerde 7 GHz hızlara bu yöntemle ulaşılabilmiştir.


] }

Tagged in: