[dropcap]İ[/dropcap]mmobilizer basit bir deyişle hırsızlığa karşı gelen bir sistemdir. Bu sistem sayesinde aracınız sadece sizin anahtarınız ile çalışabilmektedir, başka hiçbir anahtar aracınızı çalıştıramaz.

Çünkü immobilizer anahtar ucu doğru olsa bile daha önceden eşleştirilmiş çip ile bağlantı kuramazsa aracın ateşleme sisteminin çalışmasını engelleyecektir ve arabanın orijinal anahtarı olmadan da çalışmaz hale gelecektir.

İmmobilizer Nasıl Çalışır?

Bu sistem 1944 yılında üretilmiştir ve daha sonrasında Amerika, İngiltere gibi araç hırsızlık vakalarının çok olduğu bölgelerde zorunlu hale getirilerek bu vakaların önüne geçmek amaçlanmıştır. İmmobilizer 4 farklı parçanın birleşimiyle çalışan bir sistemdir. Bu 4 parça; araç beyni yani ECU, kontak bileziği, transpoder ve immobilizer kutusu.

Sistem şöyle işler; immobilizer kutusu anahtar kontağa takıldığı anda anahtar üstündeki çiple bağlantı kurar ve transpoderdan aldığı sinyalle yeni bir kod oluşturur. Daha sonra bu kod ECU üstünde değerlendiriliyor, eğer bu değerlendirme sonucunda kodun doğru olduğu onaylanırsa aracın ateşleme sistemi çalışmaya başlıyor fakat eğer yanlış ise aracınızı çalıştıramayacaksınız.

 

İmmobilizer arızasında ne yapılması gerekir?

İmmobilizer hatası araçlarda pek karşılaşılan bir hata değildir. Hata durumunda ön taraftaki gösterge ledi veya ekran üstündeki hatadan anlaşılabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız ve aracınız çalışmıyorsa ilk önce yedek anahtarınız ile arabayı çalıştırmayı denemelisiniz. Çalıştırdıktan hemen sonra ise bir oto anahtarcıya gidip bu hatanın giderilmesi için işlem yaptırmalısınız.


] }

Tagged in:

, ,