İşlemci olarak adlandırılan aynı zamanda teorik ismi CPU (Central Process Unit) olarak geçen bilgisayarın ana temel parçalarındandır. İşlemciyi bir bilgisayarın beyni olarak düşünebiliriz. Bu beyin nasıl biz vücudumuzu kontrol etmek için beynimizi kullanıyorsak işlemci de bilgisayarı kontrol eder.

İşlemci Nasıl Çalışır?

İşlemci belli hesaplamalar yaparak çalışmaktadır. İşlemci üstünde bir bilgisayar dili kullanarak bu işlemi yapar. Bir komut girildiğinde bu komut otomatik olarak beyinde kodlanır ve ilgili işlem yapıldıktan sonra tekrardan gönderilir.

İşlemcilerin içinde herhangi bir mekanik işlem yapabilecek bir ünite yoktur. Sadece transistörlerden meydana gelir. Bir işlemcinin üzerinde milyonlarca transistör bulunur. Transistör sayısı ne kadar fazla olursa işlemci hızı da o kadar yüksek olur.

İşlemci Hızı

Bir işlemcinin performansını gösteren şey işlemci hızıdır. Eski yıllarda 700-800 MHz olan bu hızlar, şu an 5 GHz yani 5000 MHz’yi bulmuş durumdadır. 1 MHz’nin karşılığı saniyede 1 milyon işleme denktir. Bu sayı çok yüksek gibi gelse de basit bir komut yani sizin klavyede bir tuşa basmanız bile yüzbinlerce işlem sonrasında gerçekleşir. Fazla işlem sayısı olmasına rağmen aradaki gecikme süresi algılanabilecek kadar büyük değildir.

gerçekleşir. Fazla işlem sayısı olmasına rağmen aradaki gecikme süresi algılanabilecek kadar büyük değildir.

Günümüzde İşlemci Modelleri

2021 itibariyle bilgisayarlar için işlemci üreten 2 firma bulunmakta. Bunlardan biri İntel diğeri ise AMD’dir. Ayrıca şu anlık sadece kendi bilgisayarlarına işlemci üreten bir de Apple vardır. Fakat Apple dışarıya satmak amaçlı değil kendi bilgisayarlarında kullanmak için üretim yapıyor.


] }

Tagged in: