İşlemcinin ne olduğunu diğer makalemizde anlattık. Sıra geldi işlemci uyumluluk kısmına.

Bir bilgisayarın beyni olan işlemcimizin anakarta uyumlu olup olmadığıdır. İntel işlemcilerin üstünde pin bulunmaz, onun yerine anakart üstünde pinler bulunur. Bu pinler sayesinde anakarta bağlanmış olur. AMD kısmında ise işler daha değişiktir. AMD işlemcilerin üstündedir bu pinler ve eğer işlem yapılacaksa bu pinlere oldukça dikkat edilmelidir. Pinler yamulduğu ya da kırıldığı takdirde anakartla bağlantı sağlanmaz.

İşlemci Modelleri

İntel için konuşmak gerekirse şu an itibariyle 11. Nesil işlemcilerini piyasaya sürmüş durumdalar. Genel olarak 4 nesil için aynı pin sayısını kullanırlar. Yani alacağınız anakartı buna göre seçmelisiniz. 4. Nesil uyumlu olan ve pin sayısı buna göre yapılmış bir anakarta 5. Nesil pin sayısı farklı bir işlemci takamazsınız. Ayrıca İntel modelleri 4 seri şeklindedir. Bunlar; i3, i5, i7, i9 olarak adlandırılır. Bu işlemciler içinde i5 ve i7 serilerinde aynı hıza sahip olan işlemciler bulunabilir. Fakat iki işlemci de aynı performansı sergilemez, çünkü içlerinde kullanılan transistörlerin de kapasitesi olacağından yapacağınız işlem yüküne bağlı olarak üst serileri tercih etmeniz gerekecektir.

AMD’ye gelecek olursak, AMD işlemcilerde AM4 olarak adlandırılan soketi kullanıyor. Bu soket 1. Nesilden en son çıkmış olan 5. Nesile kadar destek sağlamakta. AMD başta tersine mühendislik yöntemini kullanarak intel’in ters rakibi olmayı hedefliyordu fakat artık yavaş yavaş önlerine geçmiş geçmiş durumdalar. Soket uyumluluğu konusunda AMD kısmında pek bir sorunla karşılaşmazsınız fakat anakartınızın kullandığınız nesili desteklediğinden emin olmanız gerekir. Bu durum genellikle eski nesille beraber çıkan anakarta yeni nesili takarsanız karşılaşabileceğiniz bir problemdir.


] }

Tagged in:

, ,