Şu anda satılmakta olan 5 farklı kasa boyutu vardır. Her bir kasanın üretim boyutu anakartınkiyle orantılı olacak şekildedir.

Bu boyuttan bahsedecek olursak; küçükten büyüğe micro ATX, mini ATX, ATX, mid tower ve full tower olacak şekildedir.

Micro ATX

Micro ATX kasalar genellikle iş yerlerinde kasayı masanın üstüne koyabilmek ya da fazla yer kaplamasını engellemek için kullanılır. Micro ATX kasaların üstüne genellikle bir ekran kartı bulunmaz. Bunun yerine APU sistem olarak kullanılır.

Mini ATX

Mini ATX kasalar microlara nazaran biraz daha büyüktür. Bu büyüklük bazı kasalar için ekran kartı takılacak kadar bir fark oluşturuyor. Yine küçük bir kasa olduğu için içinde soğutma performansı açısından sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Eğer güçlü bir sistem kurmak istiyorsanız küçük bir kasa içine sıvı soğutma kullanmanızı tavsiye ederim.

ATX

ATX kasalar en yaygın kullanılan kasa boyutudur. Bu kasalar aklınıza kasa denilince ilk gelen kasalar olduğunu söyleyebilirim. Bu kasa içine rahatlıkla tüm parçalarınızı koyabilirsiniz. Tek sorun yaşayabileceğiniz kısım bazı kasalar uzunluk konusunda kısa olabiliyor ya da iç hacmi düşük olabiliyor, bu kasalara 3 fanlı ekran kartları sığmayabilir. Bunun için kasa alırken dikkat etmeniz gerekebilir. Onun haricinde istediğiniz takdirde rahatlıkla sıvı soğutma sistemlerinizi de ekleyebilirsiniz.

Mid Tower

Mid tower kasalar ise ATX kasalardan biraz daha büyük. İçine istediğiniz şekilde ekstra bir şeyler ekleyebilir ve boyut sorunları yaşamazsınız.

Full Tower

Kasa boyutları arasında günlük kullanım açısından en büyük olanıdır. Bir üstü de var tabi ki fakat bu kasalar genellikle özel sistemler için tasarlanmış oluyor. Fakat full tower bazı özel sıvı soğutma sistemleri için kullanılabilmektedir. Onun haricinde bu kasalara kolay kolay sığmama sorunlarıyla karşılaşmazsınız.


] }

Tagged in: