Verimlilik derken ilk aklımıza gelen soru tabi ki soğuk havalarda motor daha verimsiz çalışır oluyor. Çünkü hepimiz Şunu fark etmişsinizdir genelde aracımıza kışın bindiğimizde yakıt tüketiminin arttığını benzin ya da mazot almaya daha çok para harcadığımızı kış ayları içinde fark ederiz.

Matematiksel Hesaplama İle Karşılaştırma

Karşılaştırmalı inceleyebilmek için yazın havanın 30 santigrat derece olduğu ve kışın havanın sıfır santigrat derece olduğu iki durumu karşılaştıralım. Diyelim ki yazın da kışın da aynı miktarda gaza basıyorsunuz. Yani gaz kelebeğiniz aynı miktarda açık ve aracınızı hep aynı devirde 3000-3500 devirde kullanıyorsunuz.  Soğukta ilk fark edeceğiniz şey havanın daha yoğun olmasıdır. Havanın yoğun olmasıyla beraber içindeki oksijen oranı da artacaktır.

Fazla oksijen güçlü patlama demektir. Bu da daha fazla gücün üretilmesi anlamına gelir. Kıyaslamaya matematiksel olarak başlamak gerekirse 30 derecedeki havada 1.27 kg/m3 tür, 0 derecede ise 1.41 kg/m3 olarak karşımıza çıkar. Yani soğuk havada aynı hacimde %10 daha fazla oksijen bulunur. Bu tam olarak intercooler’ın yaptığı görevin aynısıdır. Hesap kolaylığı için 30 dereceyi 300 Kelvin diyebiliriz.

Sıcaklık ve sıkıştırma

Bu sıcaklıktaki hava motorun içine girer ve sıkışır, bu sıkıştırmaya bağlı olarak sıcaklık da artar. Bu örnek için 3 kat diyelim ve sıcaklığımız 900 Kelvine çıkmış olur. Diyelim ki yakıtın yanmasıyla 2000 Kelvin daha sıcaklık eklenmiş olsun. Toplam sıcaklık 2900 Kelvin olacaktır ve pistonun sıkışmasıyla ısınan hava pistonun aşağı inmesiyle genleşerek soğuyacaktır. Bunu da aynı oranda azaltırsak 3 te 1 i dışarı çıkacaktır. Bu da 967 kelvin olarak atılır.

0 derecede ise içeri 270 kelvin sıcaklık girer ve 3 kat sıkışarak 810 kelvine çıkar fakat bu sefer patlama %10 daha verimli olacağından 2200 kelvin sıcaklık eklenir bu da yaklaşık 3000 kelvin sıcaklığın içeride olmasını sağlar. Yine 3 te 1 i oranda soğuyup dışarı 1004 kelvin sıcaklık dışarı atılacaktır. Bu matematiksel hesaplamalara göre motorunuz kışın daha verimli ve daha güçlü bir hale gelecektir. Peki neden kışın daha fazla yakıt tüketiriz? Bunun cevabını şöyle verebiliriz. Burada tek etken motorun kendisi değildir, aracın diğer parçalarının da optimum çalışma sıcaklığına ulaşması sıcak havalarda 3 dakika iken soğuk havalarda bu süre 8-9 dakikalara kadar çıkabilmektedir. Tüm bunların sonucunda kışın özellikle kısa mesafeli kullanımlarda aracınız daha fazla yakıt tüketecektir. Fakat daha verimli halde kullanırsınız.

Bunu eski zamanlarda off-road yarışlarında intercooler‘ın içine buz konulması örneğiyle de pekiştirebiliriz. Burada amaç alınan havanın sıcaklığını düşürerek daha yoğun bir havanın oluşmasını sağlar. Bu da daha performanslı çalışmasına etki eder. Sonuca gelirsek kışın aracınızın motoru düşük verimlilikte çalıştığından değil aksine yüksek verimlilik fakat kış etkenlerinden dolayı aracın geri kalan parçalarının optimum çalışma sıcaklığına gelmek için harcadığı enerjiden dolayı daha fazla yakıt yakma söz konusu olur.


] }

Tagged in:

,