Klavyeyi anlatmamıza gerek yok fakat bazı kişilerin bilmediği birkaç noktaya değinebiliriz. Bunlar klavye boyutlarının ne anlama geldiğini, kaç tuş bulunur ve klavye dizilimlerinden bahsedeceğim.

Klavye Boyutları

Kullanmakta olduğumuz klavyelerde en dolu olanlar 104 adet tuşa sahiptir. Yani sayıların sağda olduğu fn tuşlarının bulunduğu klavyeler 104 adet tuşa sahiptir.

87 adet tuşa sahip klavyeler de bulunmakta fakat bunlarda numpad dediğimiz sayıların bulunduğu kısım yoktur. Geri kalan tüm tuşlar olduğu gibi durur.

Bir küçük olan 68 adet tuşa sahip olanlar ise üst tarafta bulunan fn tuşlarının olmadığı klavyelerdir. Oldukça kompakt yapıda olan klavyeler en büyük olan klavyelerin yarısı kadar hacim kaplar.

Gelelim bir diğer konuya; klavye dizilişleri:

Türkiye’nin de kendine ait F klavye olarak adlandırdığı bir klavye dizilimi vardır. Bu klavye dizilişi tamamiyle Türkçe yazılar yazarken en kısa sürede nasıl yazılabileceğine göre ayarlanarak yapılmıştır. Keza diğer klavye dizilişleri de bu mantıktadır. Şimdi gelelim diğer dizilişlere; QWERTY, QWERTZ, AZERTY, Colemak, Dvorak, Maltron, Arapça, Japonca, Korece, Çince, Tibet Dili, Urduca, Sanskritçe, Yunanca ve Rusça olarak toplamda 16 farklı dizilişe sahiptir. En yaygın olanı ise Q dizilişlerdir. 2 dizilişe sahip olan bu Q klavye daha çok İngilizce yazmak için tasarlanmıştır. Hatta bunu şurdan da anlayabiliriz bazı laptoplarda ü, ğ, i, ş, ç, ö harfleri sonradan eklenmiş olarak görebilirsiniz. bunun sebebi ise onlarda bu harfler bulunmadığından Türkiye’ye gelecek cihazlara ufak bir modifiye yapmış oluyorlar.


] }

Tagged in:

, ,