Kule gergisi neredeyse bütün yarış arabalarında, performans arabalarında ve çoğu modifiyeli araçlarda gördüğümüz, motor kaputunu açtığımızda iki tarafı birbirine bağlayan parça olarak görünen boru tarzı bir parçadır. Kule gergisi, süspansiyonları şaseye bağlayan noktaları birbirine bağlayan parçadır.

Amortisör Kulesi Nedir?

Kule dediğimiz ise süspansiyonun şasiye bağlandığı yer anlamına gelir. Gergi denmesinin sebebi ise kaputu açtığınızda kendisinin bir çıkıntı olarak görünmesi, önde ve arkada bağlantı noktalarının bulunmasıdır. Kule gergisi de bu iki bağlantıyı gergili şekilde birbirine bağlayan parçadır. Ön kule gergisi dendiğinde ön iki süspansiyonu birbirine bağlayan parça. Arka kule gergisi dendiğinde ise arkadaki iki süspansiyonu birbirine bağlayan parça olarak nitelendirilebilir. Buradaki amaç iki kuleyi birbirine bağlayıp gerdirmektir. Birbirlerine ne yaklaşıp ne de uzaklaşmalıdır. Sabit şekilde kalmaları gerekir. Araç süspansiyonları hareketsizken nasıl duruyorsa, yürür durumdayken de aynı pozisyonda duracaktır.

Bunun nasıl bir avantajı var diye bahsedersek; sert bir şekilde viraja girildiğinde yada performanslı kullanıldığında, araç bir yöne dönerken diğer tarafa doğru bir kuvvet uygulanır. Bu şekilde araçta dengesiz bir yükselme oluşur. Bu yükselme ile beraberinde dışta kalan şasi içe doğru bükülecektir ve bu bükülme aracın yol tutuşunu etkileyecektir. Böylelikle sürücünün kontrolü azalacaktır ve viraj performansı azalacaktır. Bunların tamamını engellemek için mühendisler kule gergisi adında bir parça bulmuşlar ve bu parça iki süspansiyonun başını, süspansiyonların şasiye bağlandığı noktalardan birbirine esnek olmayacak şekilde bağlayarak tek süspansiyona binen yükleri diğerine de aktarma yolu ile esnemeyi azaltıp yol tutuşunu arttırmayı sağlayan bir parçadır. Bu parça sadece şasinin esnemesini engellemekle kalmaz, aracın yığılmasını da engeller. Çünkü bir süspansiyondan diğerine güç aktarılır ve daha az yere basan teker aslında yere daha çok basmaya başlar ve yol sürtünmesini biraz daha almaya başlar.


] }

Tagged in:

,