[dropcap]L[/dropcap]PG aslında sıvılaştırılmış petrol gazı anlamına gelir. Yani gaz halindedir ama yüksek basınç altında sıkıştırılarak sıvı hale geçirilir. Bu sayede de aynı hacme daha fazla LPG sığdırmış olursunuz. Piyasada genellikle sıralı sistemler ve sıvı sistemler diye iki çeşit vardır. Daha çok sıralı sistem kullanılır. Sıralı sistemlerde emme manifoldu delinerek buralara LPG için yeni enjektörler takılıyor. Tankta bulunan sıvı halindeki LPG gaz haline çevriliyor, bu enjektörler vasıtasıyla emme manifolduna gönderiliyor. Çalışma yöntemi aynı port enjeksiyonlar gibi oluyor.

LPG’nin Özellikleri

Öncelikle yakıt olarak LPG’nin özelliklerine bakacak olursak, biraz daha çevreci bir yakıttır. Özellikle karbon emisyonları açısından biraz daha azdır. Ancak Nox emisyonları da  daha yüksektir. Bunların haricinde LPG yüksek oktanlı bir yakıttır. Standart pompa benzin 95 oktan iken LPG 107-108 oktan civarındadır. Yaz-kış kompozisyonları farklı olduğu için bu oranlar biraz değişir ama genellikle 100 oktanın üzerindedir, 105’in altına da kolay kolay düşmez. En büyük avantajı insanlar için ekonomik olmasıdır. Aslında yakıt tüketimine baktığımız zaman, LPG’li bir araç benzinliden daha fazla yakıt tüketir. Bunun sebebi litre bazında baktığımız zaman, LPG’nin benzine kıyasla daha az enerjiye sahip olmasıdır. LPG’nin litresinde yaklaşık 24 megajul enerji bulunurken benzinde 32 megajul civarındadır. Yani arada ortalama %30 gibi bir fark var. Yani arabayı götürmek için kullanmanız gereken enerji sabit, ama LPG’de litre bazında daha az olduğu için %30 daha fazla LPG kullanıyorsunuz.

LPG’nin Performansa Etkisi

LPG genelde araçların performanslarını düşürür. Bu da insanların en çok yakındığı şeydir. Bunun sebebi de söylediğimiz gibi daha az enerjiye sahip olması ve gaz halinde olduğu için çok daha fazla yer kaplamasıdır. Buda şu anlama geliyor:

Siz silindirin içine hava çekerken aynı zamanda gazı da çektiğiniz için bu gaz halindeki LPG, havanın yerini alıyor. Benzine baktığımız zaman sıvı çok daha yoğun olduğu için ve çok daha az yer kapladığı için aynı miktarda emme manifolduna püskürtüldüğünde benzin daha çok performans verir. Performans düşüklüğüne sebep olan bir diğer sebep ise LPG’nin yanma hızının biraz daha düşük oluşudur. Benzin çok daha hızlı bir şekilde yanarken LPG daha yavaş yanıyor. Buda performansı düşüren bir diğer sebep.

LPG’nin bir diğer özelliği ise yüksek yanma sıcaklığına sahip olmasıdır. Benzine göre çok daha fazla sıcak ortamda yanması gerekiyor. Bu da çevresini daha çok ısıtması, motorun hararetinin artması anlamına geliyor. Bu içerde oluşan yüksek sıcaklıkta dayanıksız parçaların erimesi ve kırılmasına neden oluyor. Burada en çok görülen sıkıntılardan bir tanesi sübapların erimesi yada kırılmasıdır. Eski motorlarda çelik alaşım kullanılsa da, yeni üretilen araçlarda parça ağırlığını kısmak için alüminyum alaşım kullanılıyor. Alüminyum alaşım yüksek sıcaklığa dayanamayınca kırılıp veya eriyebiliyor.


] }

Tagged in: