1985 yılında Mercedes’te ilk dört çekiş sistemi olan 4Matic adıyla ilk araçları çıkardı. Bu araçlar 300E, 300D ve B idi. Günümüzde ise artık 76 tane modelinde 4Matic var ve her geçen günde yeni modellerine ekleme devam ediyor. Dört çekerin amacı, kötü yollarda aracın yol tutuşunu arttırmaktan tutun, iyi yollarda çok güçlü araçlarda bu gücü yere düzenli aktarabilmeye kadar uzanıyor.

Peki dört çeker sistemlerin dezavantajı nedir ?

Daha fazla parça olduğu için sürtünmeler ve kayıplar artacaktır. Aynı zamanda bu parçaların eklediği ağırlıkla beraber aracın yakıt tüketimi artacaktır. Bu da dört çekerin ana dezavantajıdır.

Mercedes’te 3 farklı 4Matic versiyonu bulunmaktadır. Birinci versiyon klasik 4Matic olarak geçiyor. Bu klasik 4Matic günlük hayatta kullanılan E, S, C serisi gibi sedanlar da ve SUV’lar da  kullanılıyor. Bu klasik sistem tork dağılımını öne %45 arkaya %55 verecek şekilde ayarlamış. Bunun asıl sebebi daha konforlu bir sürüş sağlamak ve aracın hareketlerinin daha tahmin edilebilir kılmaktır. Sonuçta arkaya ne kadar güç verilirse araba o kadar agresifleşecek ve kontrolleri de o kadar bilinmeyen şekilde ilerleyecektir. Chip Tuning li araçlarda değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sistemde Mercedes’in çok vurguladığı bir durum var. Standart arka itişli sistemlerin üzerine yapıldığı için olabildiğince o arabaların ağırlığına yakın arabalar tasarlamış. Bu yüzden ekstra ağırlık çok fazla değil. Aynı zamanda kayıplarda nispeten daha az.

Ön Çeker Arabalar İçin Geliştirilen Sistem

İkinci sistem Mercedes’in yeni önden çekiş tabanlı araçları için geliştirdiği bir sistem. Bu araçlarda A, B, CLA ve GLA serisidir. Bu araçlarda olabildiğince önden çeker, ihtiyaç duyulduğu anda dört çeker mantığı vardır. Yani araç düz yolda giderken daha az yakıt tüketmek için önden çekiş kullanılırken, ön taraf kaymaya başladığında hemen hızlı bir şekilde hidrolik bir kavrama ile gücü arkaya da aktarıp aracı dört çeker hale getiriyor. Durum ihtiyaçtan çıktığında tekrar ön çekere devam ediyor. Bu aktarım süresi, sizin fark edemeyeceğiniz kadar kısadır.

Üçüncü 4Matic sistemi ise aslında klasik sisteme çok benzeyen ama sadece AMG araçlarda kullanılan sistemdir. C63, E63, S63 gibi araçlarda kullanılıyor. Bu sistemde tork dağılımını tekrar ayarlamışlar. Öne %33 arkaya %67 güç gönderiyor. Bu da daha sportif bir sürüş sağlıyor. Çalışma sistemi klasik 4Matic ile aynı olmasına rağmen, bu sistemde ki amaç tüm gücü ve performansı ortaya çıkararak olduğunca sportif bir sürüş sağlamaktır. Daha fazla bilgi için Ecu File servis hizmetini inceleyebilirsiniz.


] }

Tagged in:

,