Bir masaüstü bilgisayarın olmazsa olmazı olan bileşenimizdir. Monitör olmadan bir bilgisayarın çalışmasının hiçbir manası olmayacaktır. Monitör çeşitliliği saymakla bitmeyecek kadar fazladır. Ama genel bir bakış attığımızda en çok kullanılan model 1920*1080 çözünürlüğünde olan monitörlerdir. Full HD olarak adlandırılan bu çözünürlük günlük olarak kullanımda herhangi bir problem yaşamanız söz konusu olmayacaktır.

Yenileme (Tazeleme) Oranı

Yenileme oranı çoğu oyuncu için çok önemli bir nokta oluyor. Çoğu monitör 60 Hz dediğimiz yaygın tazeleme hızını kullanmakta. Tazeleme oranı 60’ın altında olmadığı sürece akıcı bir görüntü sunuluyor. Fakat oyuncuların kullandığı monitörler genellikle 60 Hz’den çok daha fazla oluyor. Bu seçenekler 75-90-120-144-165 olarak gittikçe artmaktadır. Şu an en yüksek 360 Hz’lere sahip monitörler çıkmıştır.

Biraz da yenilme oranından bahsedecek olursak. Saniye ekranın oynattığı kare sayısını temsil edeler. Yani ekranınız 60 Hz ise bir saniye içerisinde 60 farklı kare oynatabiliyorken, 120 Hz’lik bir monitör saniyede 120 kare oynatma kapasitesine sahiptir.

Gecikme Süresi

Gecikme süresi de aynı şekilde e-spor oyuncularının çok fazla işine yarayan bu özellik ne kadar düşük olursa görüntü size o kadar hızlı gelmektedir. Oyuncular en düşük gecikme süresi ms cinsinden olan 1 ms’lik monitörleri tercih ediyorlar. Bu sayede rakibin geldiğini daha önceden fark ederek daha hızlı hamle yapma imkanları olmuş oluyor. Bu da süreyle yarıştıkları karşılaşmalarda onlar için çok önemli. Fakat sıradan bir kullanıcı için 5 ya da 7 ms gibi süreler konforu etkileyecek seviyede değildir.


] }

Tagged in:

,