[dropcap]M[/dropcap]otorlar birçok nedenden dolayı hararet yapabilir. Bu sorun soğutma sisteminizden kaynaklanıyor olabilir. Özellikle sıcak yaz günlerinde ve dur kalk trafiği sırasında aracın soğutma sistemi bi hayli zorlanabilir. Motorun bu nedenlerden hararet yaptığını gösterge panelindeki sıcaklık göstergesinden, kaputun altından buhar çıkmasından veya gelen kötü kokulardan anlaşılabilir. Bu durumlarda sakin olunmalı ev güvenli bir şekilde motoru soğutmamız gerekir.

 Öncelikle yapılması gereken şeyler vardır, bunlar:

-Klimanın kapatılması:

İlk başta eğer klima açıksa kapatılıp ısıtıcının açılması gerekir. Bu durum kulağa garip gelebilir. Fakat ısıtıcı motor sıcaklığından faydalanarak çalıştığı için motor sıcaklığını tahliye etmek için çok işinize yarayacaktır.

-Güvenli bir noktaya gidin ve durun:

Aracı güvenli bir bölgede rölanti halinde çalışmaya bırakmalısınız. Bunun yanında kaputu da açarak daha hızlı soğumasını sağlayabilirsiniz. Fakat kaputu açarken dikkatli olmak gerekir, çünkü altında kalan buhar yüzümüzü yakabilir.

-Soğutma sıvısını kontrol etmek gerekir:

Soğutma sıvısının azalması da hararet nedenlerinden biri olabilir ve çözüm için de işinize yarayacaktır. Eğer soğutma sıvısının seviyesinde azalma var ise hızlı bir şekilde tankın içine ekleme yapabilirsiniz fakat bu işlem her zaman gerektiği gibi sonuçlanmayabilir. Eğer ki sorunun kaynağı radyatör fanının kırılmış olması ya da su pompasının arızasıysa bu işlemi uygulamamanız gerekir. Çünkü rezervuar tankında basınç oluşmasına neden olabilir. Bu işlemi genellikle motor soğuduktan sonra ya da bakım sırasında yapmanız gerekir.

Radyatör sıvısının kontrolü:

Radyatör sıvısında azalma meydana geldiyse de motor hararet yapabilir. Bu yüzden üstüne eklemek gerekir. Fakat bunu yaparken motorun soğuk olduğundan emin olmamız gerekir yoksa sıcak su yüzünüze sıçrayabilir ve bu durumda yanıklar oluşabilir.

Motorunuzun hararet yapmasının önüne geçmek için düzenli olarak bakımlarını yerine getirmeniz gerekir ve mümkün olduğunca sıcak yaz aylarında yüksek sıcaklık altında aracı zorlamamak gerekir.


] }

Tagged in:

,