Otonom sürüş aracın içinde bulunan sensörlerle beraber kendini kontrol etmesidir. Otonom sürüş 5 kademeye ayrılır. Gelin bunları inceleyelim.

Otonom Sürüş Kademeleri

  • Birinci kademe aslında 2014’ten beri çoğu markanın üst model araçlarında gördüğümüz adaptif cruise kontrol ve şerit takip sistemleridir. Bu sistemler kamera ve radar sensörleri sayesinde çalışır. Ama zannetmeyin ki çok özel bir kamera sistemi, hayır tam tersine normal bir kamera sistemi tarafından yolun siyah şeridin beyaz olmasından kaynaklanan kontrast farkından yola çıkarak aracınızın şeritten çıkmamasını sağlıyor. Yani bunu insan vücuduna benzetecek olursak aynı gözlerimizin yaptığı işi kameralar yapmış oluyor. Aynı şekilde gözlerimizden gelen sinyalleri beynimiz işlerken bu kameradan gelen sinyalleri de aracın beynindeki işlemci işliyor. Adaptif cruise control ise bundan biraz daha farklı. Burada insandaki gibi kompleks bir derinlik algılama sistemi yok.

Eğer biz tek gözümüzü kapatırsak bir nesnenin uzaklığını tam olarak hesaplayamayız, ama 2 gözümüz de açık olursa farklı bakış açılarından dolayı beynimizde bir derinlik algısı oluşturmamızı sağlar.  Araçlarda bu kadar kompleks bir sistem oluşturmak yerine radar ve ultrasonik sensörleriyle bu ölçüm yapılıyor. Bu da tıpkı yarasaların gece karanlığında yollarını bulabilmek için ağızlarından belirli bir frekansta sesler çıkartarak yönlerini bulurlar.

Araçlarda kullanılan sistemlerin bir handikap ise sadece büyük cisimleri algılayabiliyor olmasıdır. Yani bisiklet ve yaya gibi küçük boyutları algılayıp kaza önleyici sistemleri devreye sokamıyor maalesef. Daha sonra bu sistemler kamera ile değiştirilerek küçük nesneleri de algılanması sağlandı fakat bu sefer de sisli havlarda bu kamera sistemleri düzgün çalışmamaya başladı. Anlattığım bu birinci seviye otonom sürüşte araçta herhangi bir karar verme mekanizması bulunmuyor. Sadece belli komutlar altında çalışabiliyor.

  • İkinci seviyeye geldiğimizde ise araca biraz da olsa karar verme mekanizması gelmiş oluyor. Bu sistem ilk olarak teslalarla beraber hayatımıza girdi. Olay da şu ki; sabit bir hızda adaptif cruise control açık bir şekilde giderken öndeki aracı sollamak istediğinizde, sinyal kolunu sola doğru çekip bırakmanızla beraber araç sollama yapmak istediğinizi algılar ve bununla beraber tüm sensörler yardımıyla yan şeridi kontrol ederek öndeki aracı sollama işlemini gerçekleştirir. Tabi bu sistem için en gelişmiş sensörler ve kaliteli kameralar kullanılıyor. Ayrıca sadece malzeme kalitesi artmakla kalınmamış adetleri de arttırılmıştır. Ayrıca yapay zeka sayesinde bir tabela görüldüğünde o tabelanın hız limiti mi yoksa farklı bir tabela mı olduğunu algılayabiliyor. Eğer bu tabela bir hız limiti ise aracı ona göre ayarlıyor ve hız sınırları içerisinde kalmayı sağlıyor.
  • Üçüncü kademe ise iki kademeden oluşmakta ve ilk kademesi 2021 in başlamasıyla beraber hayatımıza girmiş bulunmakta. Bu aşamada çevre bilini artık daha da gelişmiş olan araçlarda LİDAR sensörü de yer almaya başladı. Bu lidar sensörü çevredeki cisimlerden yansıyan ışıklar sayesinde algılama yapmaktadır. Bu sensör sayesinde çevrenin 3 boyutlu haritası çıkartıyor ve böylece uzaklık algılaması diğer sensörlere nazaran daha kararlı. Fakat kamera gibi bu sistemin de tek dezavantajı sisli havalarda sisten dolayı yapılamayan ışımadır.
  • Dördüncü seviye ise en büyük adımın atılacağı seviye olacaktır şüphesiz. Bu aşamaya geldiğimizde araç artık kendi kendine bir noktadan bir noktaya neredeyse sizin müdahaleniz olmadan gidebilecek. Sadece zor durumlarda kaldığında sizden ellerinizi direksiyona dokundurmanız gerektiğini söyleyecektir. Bu seviye 2021-2025 yılları arasında son bulacak olarak gözüküyor.


] }

Tagged in:

, ,