RAM çok kısa bir özetle geçici bellektir. Yaptığınız işlemin geçici bir süre için depolanmasına yarar. Depolama işlemi bittikten hemen sonra o veriler RAM üzerinden silinir. Bilgisayarın hızlanması için de bu RAM miktarını arttırmak bir yöntem oluyor. Çünkü bu bellekler aşırı hızlı olduğundan miktarı arttığınızda bilgisayarınızda anlık işlemler daha uzun süre RAM üstünde kalabileceğinden hızda değişimler meydana gelecektir.

RAM Belleği Nasıl Arttırılır?

RAM belleğinizi arttırmanın tek yolu yeni ram almaktır. Böylelikle RAM miktarınızda artış meydana gelecektir. Bu da demektir ki kısa süreli depolama işlemleriniz için daha fazla depolama alanına sahip olacaksınız. RAM modülleri de çok hızlı işlem yapabildiğinden kasma donma gibi problemleriniz azalacaktır. Bir diğer işe yaradığı kısım ise oyunlardır. Yeni nesil oyunlar kasmaması için önerilen kısımlarına gereğinden fazla RAM kapasitesi isterler. Bunun sebebi oyunun yükünü hafifletip akıcılığın bir problem meydana gelmesini önlemektir.

RAM’lerin belli bir çalışma hızı vardır. Bu son çıkan RAM’lerle beraber 5000 MHz’yi bulmuş durumdadır. Bu da çok etkili bir performans demek oluyor.

RAM Uyumluluğu

RAM’ler belli bir MHz aralığında nesillere ayrılır. Bu nesil adları DDR4-DDR3-DDR2-DDR olarak ayrılmış durumdadır. Yeni yeni tanıtılan DDR5 ramler de çok yakında piyasaya sürülecek. Uyumluluk için anakartınızın desteklediği RAM neslini almanız gerekmektedir. Yani RAM’leriniz eğer DDR4 ise DDR4 destekleyen bir anakart almak zorundasınız. Aksi takdirde RAM’leriniz çalışmayacaktır.


] }

Tagged in: