TSI motorlar Volkswagen’in ürettiği benzinli motorların ismidir. Günümüzde standart birer motor olarak düşünüyoruz çoğunu. Ama aslında ilk çıktıkları zaman otomobil dünyasında devri değiştirdiler. TSI açılım olarak ‘Turbo Stratified Injection’ yani Turbo Kademeli Enjeksiyon anlamına gelir. Kısacası bu motorun en temel iki özelliği, turbolu olması ve direkt enjeksiyona sahip olması. Volkswagen, ilk önce bu motorun fikriyle ortaya çıktığı zaman formüllerin çok basit olduğunu herkese söyledi. Yani daha küçük motorlar, daha az sürtünme, daha az güç kaybı ve daha yüksek verimlilik için bunu yaptıklarını söylediler.

Tsi Motorların Güç ve Performansları

Genel olarak bakıldığında 1.4 TSI motordan 160 hp aldığı dönemlere kadar geldi. Bunu nasıl başardığını da aslında çok basit bir şekilde anlayabiliriz. Bu gücü elde etmelerindeki en önemli etken olan direkt enjeksiyondan bahsedelim. Direkt enjeksiyonda yakıt, pistonun içine doğrudan aktarılır. Yani direkt püskürtülür. Bu şekilde motor çok daha yüksek basınç değerlerinde çalışır. Yüksek basınç değerleriyle birlikte de daha yüksek verimlilik ve daha yüksek güç değerleri ortaya çıkar. Direkt enjeksiyonun yanına bir de turbo koyarak motora daha fazla hava yollanır. Daha fazla yollanan havayla artan basınçla birlikte verimlilik artmış olur. Volkswagen bunu sağlamak için eski motorlarına göre birçok sistemini değiştirdi. Çok daha hafif ve yeniden tasarlanmış pistonlar kullanıldı, motor kapağı çok daha hafif hale getirildi, aynı zamanda kam milinin tasarımı tamamen hafif olması için ve yeni pistonlara uyumlu olacak şekilde değiştirildi. Tahmin edilebileceği gibi yeni enjektörler tasarlandı ve bu motorda kullanıldı.

Yeni Tasarımlar

Son olarak da motora daha fazla miktarda hava yollayabilip, daha yüksek verimliliğe çıkabilmek için yeni bir intercooler tasarımı yapıldı ve bu motorlar için yeni intercooler kullanıldı. Şuan günümüzde baktığımızda çok standart gelebilir. Ama zamanında Volkswagen bunu ilk tanıttığı zaman 1.2 – 1.4 TSI motorlar ile bu elde ettiği tork ve beygir değerleriyle bir nevi şok etkisi oluşturmuştu. O dönemlerde emisyon değerlerini oldukça düşürdü. Tüm bunları yapmasıyla Volkswagen tam olarak istediği motoru elde ettiğini iddia etti diyebiliriz. Düşük devirlerde standart kullanımda az yakıt tüketen, yüksek devirlerde performans istediğiniz zaman yüksek tork ve yüksek beygir değerlerine dayanan bir motor üretmiş oldu bu sayede.


] }

Tagged in:

, ,