İnternet üzerinde veya forum sitelerinde turbolu araçlar hakkında yanlış bilinen birkaç bilgiyi paylaşacağız.

  • Turbo 1500-2000 devire gelmeden devreye girmez.

Bu tamamen yanlış bilinen bir bilgidir. Turbo her zaman çalışır. Siz kontağı çevirdiğinizde egzoz gazı üretilmeye başladığı andan sonra turbo çalışmaya başlar ve türbini döner. Sadece siz gaza basıp belirli bir devire getirene kadar yani egzoz gazı düzgünce üretilene kadar tam basıncına ulaşamaz. Ama motor rölantide bile çalışsa az miktarda bile olsa basınç üretecektedir.

  • Turbolar çabuk bozulur, 100 bin kilometreyi devirince turbolar inmek zorunda kalır.

Bu da sürücüler tarafından yanlış bilinen bilgidir. Sadece turbo bakım gerektirir. Normalde motorlar 6000-7000 bandında devir çevirirken, turbolar 200-300 bin devir çevirebiliyor. Bu yüzden turbolarında bakıma ihtiyacı var. Burada en önemli şey turbonun yağlanması. Onlar da motorun yağını kullandığı için, siz arabanıza iyi bakmıyorsanız, yağ ve diğer bakımlarını zamanında yapmıyorsanız turbonuzda hızlı bir şekilde aşınacaktır. Ayrıca çoğu turboda soğutma suyu olan motor suyu kullanılır. Bunu da zamanında değiştirmediğiniz zaman turbo iyi soğuyamayacaktır ve bazı hasarlar oluşmaya başlayacaktır.

  • Bir diğer yanlış bilinen bilgi turbonun yakıtı az yaktırmasıdır.

Doğru olanı ise turbonun daha verimli olmasıdır. Ama az yakmasını sağlayan şey hacimde küçülmeye gitmektir. Yani daha küçük hacimde bir motor aldığınızda bu daha az yakar. Aynı motoru turboladığınız zaman daha az yakması söz konusu değildir, motorun gücü artar.

  • Diğer yanlış bilinen bilgi ise turbolu araçlarda tork daha fazla olduğu için rampalarda düşük devirde iken ‘gaza sonuna kadar bas çıksın’ denilmesidir

Bu da yine aracınıza zarar verecek bilgilerden birisidir. Bunu yaparken, siz gaza düşük devirde çok bastığınız zaman turbo basıncı artacaktır. Ama motor devri doğru düzgün yükselemeyecektir. Bu artan basıncın, çok fazla gelen oksijenin neticesinde de istemeyen yanmalar olacaktır. Hatta performans düşecektir. Turbolu arabalarda bunu yapmak yerine; zorlanmaya başladığı zaman bir vites küçültüp devri yükselterek devam etmek çok daha iyi bir seçim olacaktır.

  • Bir başka yanlış bilinen bilgi ise aracı kullandıktan sonra turbo soğusun diye 5-6 dakika beklemektir.

Evet turboyu soğutmak önemlidir. Özellikle bu stok arabalarda daha geçerli bir durum. Çünkü modifiyeli arabalarda daha iyi turbo soğutma sistemleri koyuluyor ve durduklarında daha uzun beklemeleri gerekebilir. Ama günlük arabalarda arabanızı park ettikten sonra, stop etmeden önce yaklaşık 30 saniye kadar beklemeniz turbonun soğuması için yeterlidir. Buda sürücüler için önemli bir bilgidir.

  • Arabam atmosferik, sanayiye gidip bi turbo taktırayım da daha hızlı olsun’ deyimi sanıldığı kadar kolay olmayan bir işlemdir.

Atmosferik arabayı turbolamak hiç kolay bir şey değildir. Birçok ayar, birçok detay gerekiyor. Hem maddi hem manevi (zaman) olarak ağır olacaktır. Turboyu alıp direkt takıp, ufak tefek ayarlamalarla olacak bir şey değildir. Sadece turbo veya intercooler ekleyerek değil, motor içindeki tüm parçaları değiştirmek gerekiyor. Ne yazık ki ülkemizde dövizden ötürü bu tarz parçalar pek mevcut olmayabiliyor. Bulunsa bile maalesef cep yakacak maliyetteler.


] }

Tagged in:

,