[dropcap]W[/dropcap]astegate genelde adı duyulan ama tam ne işe yaradığı bilinmeyen bir şey. Daha çok arıza vs. yaparsa o zaman insanlar bu neymiş diye araştırmaya çalıştığı bir şey. Farklı şeylerle de karıştırabiliyor. Wastegate dediğimiz parça aslında bir kontrol valfidir. Bu parça turbodan gelen basıncın kontrol edilmesini sağlayan bir valf ya da bir kapak diyebiliriz aslında. Turbonun basıncını kontrol eden bir cihaz olduğu için atmosferik motorlarda bulunmuyor. Sadece turbo beslemeli motorlarda var ve bütün turbolarda bu donanım standart. Nasıl çalıştığına bakacak olursak; emme manifolduna gönderilen basıncı kontrol ediyor olsa da yaptığı  şey egzoz gazını regüle etmek. Çünkü egzoz gazı arttıkça turbo daha fazla basınç üretecektir.

Wastegate Ne İşe Yarar?

Wastegate sayesinde egzoz gazının bir kısmının doğrudan egzozdan atılması sağlanırsa turboya uğramayı türbini çevirmediği için; emme manifolduna gönderilen temiz havanın basıncıda dolaylı olarak daha düşük olacaktır. Çıkan egzoz gazları türbini çevirir, arkasından da fazla olan egzoz gazı atılır. Ama burada wastegate dediğimiz parça hemen bu türbinin altında bulunuyor. Açılıp kapanabilen bir kapaktır ve bu kapak açıldığı zaman egzoz gazları oradan kaçabiliyor. Bunun açılıp kapanması birkaç farklı yolla olabiliyor. Pinomatik olarak çalışanlarda yani hava basıncı ile çalışanlarda bir adet diyafram var ve bu diyafram doğrudan turbonun ürettiği basınçlı havaya bağlı.

Öteki taraftan egzoz tarafına bağlı ve bu parçanın içinde bir tane de yay var. Basınç çok arttığı zaman, yayın sıkıştırma kuvvetini geçerek diyaframı ileri itiyor. Buda doğrudan egzoz tarafındaki wastegate bağlı olduğu için kapağı açıyor ve egzoz gazları türbini çevirmeden kaçabiliyor. Aynı şeyin elektronik olarak yapılması da mümkün ve çoğu güncel otomobilde artık elektronik olarak yapılıyor. Araçta manifold basıncını ölçen (MAP) bir tane sensör var. Bu sensörün okuduğu veriler aracın ECU’suna gönderiliyor. ECU’da basıncın fazla arttığını fark edince elektronik bir sinyal gönderiyor ve wastegate’in açılmasını sağlıyor. Chip tuning tarzı yapılan temel işlemlerde, bu wastegate’in daha geç basınçlarda açılmasını sağlamak. Yani fabrika verisinden daha fazla basıncı motora yolladığınız zaman dolaylı olarak daha fazla güç elde edebiliyorsunuz. Biraz daha eski otomobillerde bu pinomatik sistemde çalışırken araya bir tane daha valf bağlanıp havanın akışı kısılarak yada arttırılarak wastegate’in açılıp kapanma süresiyle oynanabiliyordu. Ama doğrudan bununla oynarsanız motorunuzun performansı tabi ki artmayacaktır. Çünkü siz daha fazla hava yollayacaksınız ama bunun yakıt haritasının da buna göre olması gerekiyor. Yakıt göndermedikten sonra fazla sadece motorunuzun performansını düşürecektir.


] }

Tagged in:

,