Webcam pandeminin hayatımıza girmesiyle birlikte oldukça popüler bir hale geldi. Webcamler sayesinde sevdiklerimizden uzak kaldığımız dönemde onlarla daha gerçekçi bir etkileşim için çok etkili oldu. Eski zamanlarda da kullanılan bu webcamler tabi ki vardı. Fakat eskiden bu kadar görüntülü konuşma popüler olmadığından fazla ihtiyaç duyulmuyodu.

Webcamleri kimler kullanır?

Webcam genel olarak yayıncı olan kişiler için oldukça önemlidir. Bu kişiler yayın kalitesinden ödün vermemek için en yüksek kalitedeki webcamleri kullanırlar. Yaklaşık olarak 4K çözünürlükte kayıt yapabilen webcamler bildiğimiz kameralar kadar kaliteli görüntüler ortaya çıkarır. Onun haricinde günlük kullanılan ya da orta fiyata aldığımız webcamlar 1080p çözünürlük sunarken daha giriş seviyesi olanlar ise 720p ile sınırlıdır.

Ayrıca laptoplar üzerinde de webcamler bulunmaktadır. Bu webcamler herkesin eleştirdiği gibi benim de eleştirdiğim bir yöndür. Çünkü para verdiğimiz bu kaliteli cihazlarda sadece 720p çözünürlükle sınırlı kalmak günümüz için oldukça düşük kalıyor. Bir diğer tartışma ise laptop kameralarının gizlilik konusunda sorunlar yarattığıydı. Bu sorunlar şöyle ki; kameralar açık bir şekilde durduğunda kötü amaçlı yazılımla ya da kişiler tarafından izlenebilir konuma geliyor olmaktı. Bunun için bazı insanlar çareyi webcamlerini kullanmadıkları zaman bant yardımıyla kapattığını gördük ya da webcamler için özel üretilmiş ufak plastik aparatlar da karşımıza çıktı. Huawei markası bu durumun önüne geçmek için kamerasını aynı klavyede bir tuş gibi sakladı ve sadece basılınca ortaya çıkmasını sağladı. Fakat bunun da bir dezavantajı olarak kamera alt tarafta kaldığı için insanlar oraya bakmamaya başladı ve kötü bir şekilde görüntü sunduğu için pek de tercih edilen bir tasarım olduğu söylenemez.


] }

Tagged in:

,