Yokuş kalkış destek sistemi yokuşta duran arabayı zorluk yaşamadan kaldırabilmenize yarayan bir destek sistemidir. Yokuş kalkış hepimizin sorun yaşadığı başlıca problemdir. O esnada arabanın kaymaması için çok atik olmamız gerekiyor ki araç hiç kaymadan kaldırabilelim, ama şöyle de bir şey var araba geri kaydığı esnada ileri doğru gitmek şanzıman için de pek iyi bir şey değil. Çünkü terse dönen dişlileri tam tersine doğru döndürmek için zorlamış olursunuz.

Yokuş kalkış desteği, geleneksel bir yöntem olan el freni yöntemini kullandırtmadan rahatça yokuş üstünde de kalkabilmeniz için kolaylık sağlar. Aracınız yokuş üstünde kalkarken yokuş kalkış desteği sistemi bunu algılar ve aracınızın torkunu ve frenini buna göre ayarlayarak sağlıklı bir kalkış yapmanıza imkan sağlar. Yokuş kalkış desteği otomatik olarak devreye girer, burada yapmanız gereken tek şey aracın çalışır halde ve hareketsiz olmasıdır.


Yokuş kalkış desteği ne zaman devreye girer?

Yokuş kalkış desteği yokuşta duran ya da ilk hareketi için ayağımızı frenden çektiğimiz anda devreye girerek yokuşta kalkarken arabamızın park halindeyse arkadaki arabaya çarpmamamızı veya yokuşta akan trafikte kalkarken herhangi bir sebebiyet vermememizi sağlar.  Yokuş kalkış desteği frenden ayağımızı kaldırdığımızda fren basıncını yaklaşık 3-5 saniye korur ve gaza basma ya da debriyajdan ayağınızı çekecek kadar süre tanımış olur.

Artılarına gelecek olursak;

  • Zorlu koşullarda bile olsak arabayı kaldırmamıza,
  • Baskı balatalarının aşınmasını azaltmasını,
  • Manuel araçlarda debriyaj ömrünün kısalmamasına,

yardımcı olur.

Yokuş kalkış desteği kullanırken dikkat edilmesi gereken bir unsur da şudur ki; bazı eğimi düşük rampalarda kendiliğinden devreye girmeyebilir, bu durumlarda bazı araçlarda manuel olarak fren pedalına sert basılarak aktif edilebilir.


] }