[dropcap]A[/dropcap]ks en basit anlatımla motordan gelen hareketi tekerlere ileten son parçadır ve aracın gitmesi için son derece önemli bir parçadır.

Biraz detaylandırırsak da motorun ürettiği güç ilk olarak şanzımana orda üretilen tork da kardan miline geçer, buradan sonra aks ile tekerleklere iletilir. Bir diğer adı dingil olarak halkımızca böyle de bilinir. Hareket için bu denli öneme sahip olan aks aynı zamanda üstüne binen yüklerden de sorumludur. Bu yüzden aksın üretildiği materyalin de oldukça sağlam olması gerekir.

Aks Parçaları

Aks binek otomobillerde ön ve arka olmak üzere iki tane bulunur. Aks 3 ana parçadan oluşur; aks kafası, aks keçesi, aks rulmanı aksın ana parçalarıdır, bunlarla beraber küçük birçok parça daha bulunur.

Aks Neden Kırılır?

Aks kafası ve aks keçesi arızaların en çok yaşandığı parçalardır. Fakat bazı koşullarda çelik yapıda da kırılmalar meydana gelebilir.

Yaygın sebepler:

  • Kötü tasarım: Tasarımsal olarak zayıf olan ve üstüne binen yükü doğru şekilde parçalayamayacak aks tasarımları kırılmayla karşı karşıya kalabiliyor. Örneklendirecek olursak bazı akslar eşit uzunlukta olmadığından dönüşlerde yükün orantısız dağılımıyla birlikte kırılabiliyor.
  • Sürüş şartları: Sık bir şekilde kötü yol şartlarında yolculuk yapılırsa bu da aksın ve mafsalların zorlamadan dolayı kırılabilmesine yol açar.
  • Metal arızaları: , üretim esnasında yapılan ufak hatalar sebebiyle kırılmayla karşılaşabiliyoruz.

Aks Tamiri

  • Aksınızın arızalandığını belli eden bazı durumlar vardır. Örneğin; sert vites değişimleri, direksiyonun fazlaca titremesi aksınızın problemli olduğunun göstergesidir. Bu sorunlar arabanızda varken kullanmak aracın aksının tamamen parçalanmasıyla sonuçlanabilir. Bu yüzden dikkatli bir şekilde bakımlarını gerçekleştirmeliyiz. Tamir işleminde ise ilk başta arıza tespiti yapılır. Daha sonra değişmesi gereken parçalara bağlı parçalar çıkartılarak arızalı bölümün yenisi takılır. Daha sonra tüm parçalar yerine oturtturularak torklanır ve test sürüşünün ardından teslim edilir.


] }

Tagged in:

, ,