Bilgisayarda verileri depolamamız için gerekli parçalar vardır. Bunun için 2 tip diske sahibiz. Bunlardan ilki hepimizin bildiği HDD olarak geçen sabit disklerdir. Diğeri ise SSD olarak adlandırılır.

HDD olarak bildiğimiz harddisklerin içlerinde ufak ufak cd’ler bulunur. Veriler bunların üstüne kazınır ver kalır. Büyük boyutlara sahiptir. 3,5 inç boyutlarında ve oldukça kalındırlar. Bu yer açısından dezavantaj ama kapasite açısından oldukça avantajlıdır. 1 tanesi 16 TB depolama alanına sahip olabilir. Bu da size çok büyük bir avantaj sağlar bilgileri depolama kısmında.

Diğer bir depolama ürünü ise SSD’dir. SSD’lerin içinde herhangi bir mekaniksel işlem olmaz. İçinde mikroçipler bulunur ve veriler bunlarda saklanır. SSD’ler 2,5 inç boyutlarında ve daha ince olarak üretilirler. Yeni çıkan teknoloji ile Nvme m2 SSD’ler çıkmıştır. Bu SSD’ler oldukça küçük hatta örnek vermek gerekirse araba anahtarı boyutundadır. M2 SSD’ler direkt olarak anakart üzerine bağlandıkları için hızları diğer SSD çeşitlerine göre kat kat iyidir. Ayrıca SSD kullanmak dosyalarınıza erişim süresini de kısaltacaktır. Belki de en işe yarar kısmı bunun bilgisayarı tekrardan açtığınızda çok daha hızlı açılmasını sağlıyor oluşudur.

Günümüzde üretilen çoğu laptopta boyutlarından dolayı m2ssd kullanılmaktadır. Bu yüzden de depolama konusunda eskiden sorunlar yaşadığımız laptoplar artık böyle bir sorundan mustarip olmuyor. Ayrıca küçük boyutu ve direkt anakarta bağlanıyor olmasıyla mini pc toplayanlar tarafından bir hayli tercih edilmekte.


] }

Tagged in:

,