Bir bilgisayara bilgisayar diyebilmemiz için en gerekli malzeme olabilir kendisi. Tüm parçaların içinde toplandığı bu parça özenle seçilmesi gerekir. Kasa alacakken dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunur. Bu unsurlar göz önünde bulundurulmadan hareket edilirse daha sonra sıkıntı çekebilirsiniz.

Kasa Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir kasa almadan önce ilk dikkat edilmesi gereken unsur anakart boyutudur. Her kasanın belli bir boyut skalası var ve anakartlar da buna göre üretilmektedir. Eğe ki siz büyük anakart alıp küçük bir kasa alırsanız anakart kasaya tam sığmayacaktır. Bu nedenle de diğer parçaları da oturtturamazsınız.

İlk dikkat unsuru buydu, ikincisi ise ekran kartınızın kasaya sığması. Bu da pek çok kişinin sorun çektiği durumlardan birisidir. Ekran kartının boyutları 1-2-3 fanlı olmak üzere 3 farklı boyuttadırlar. Büyük 3 fanlı bir ekran kartına sahipseniz olabildiğince uzun bir kasa bulmanız gerekir. Aksi takdirde ekran kartınız kasaya sığmayacak ve çalışmayacaktır. Genellikle çoğu kasaya 2 fanlı ekran kartı sığabiliyor. Bu konuda sıkıntı çekmek istemiyorsanız 2 fanlı ekran kartını tercih ederek kasa uyumsuzluğunun önüne geçmiş olursunuz.

Gelelim 3. Ve performansı etkileyen unsur olan soğutma kısmına. Bir kasanın performansa etkisinin olduğu tek yer hava sirkülasyonudur. İçerideki sıcak havayı dışarı vermesi ve ön tarafından da soğuk hava alması gerekir. Bazı kasaların önünde cam olduğundan dolayı bu işlemi iyi bir şekilde yapamazlar. Bu yüzden önü cam değil de ızgaralı olan kasalar tercih edilirse bilgisayarınız daha rahat ve çok ısınmadan çalışacaktır.

Son olarak 4. Unsurumuz ise kablo düzenlemesi. Bir kasanın içinin şık ve toplu gözükmesi için kablo düzenleme alanlarının yeterli boyutta olması gerekir ki kablolar rahat bir şekilde parçalara ve anakarttaki gerekli yerlere bağlanabilsin.

Bu unsurlara dikkat ettikten sonra gözünüze güzel gözüken kasayı aldığınız zaman herhangi bir problem çıkmasının önüne geçilir.


] }

Tagged in: