[dropcap]G[/dropcap]ünümüzde modern motorları ECU denilen kontrol ünitesi yönlendiriyor. Bu da çoğunlukla beyin diye tabir edilen elektronik bir bilgisayar aslında. Motorun durumunu, ne kadar yakıt gönderileceğini, turbo basıncını, ateşleme zamanlaması gibi bütün parametreleri motor üzerindeki her şeyi bunun üzerinden kontrol ediyor. Bu fabrika çıkışı size belirli bir kodlanmış halde gelir. Siz bunun üzerinde bazı değişiklikler yaparak ekstra güç alabilirsiniz.

Bu konu hakkında en çok sorulan sorulardan başlayalım:

‘Madem daha fazla güç alabilecektik fabrika niye bize daha güçlü halde vermedi?’

Fabrikaların uyması gereken bazı kriterler ve kurallar var. Bunların en başında size kısa ömürlü bir motor satamazlar, bu sefer tüketiciler almaz. Ya da emisyon değerleri yüksek bir motor satamazlar, belirli kuralları var ve bu kurallar içinde olması gerekiyor emisyon değerlerinin. Siz burada yakıt tüketiminden biraz feragat edip güç kısmına yönelebilirsiniz. Yazılımlarda öncelikle temel olarak değiştirilen şey enjeksiyon haritasıdır. Yani bu da ne zaman ne kadar yakıt gönderileceğidir. Buna bağlı olarak da hava yakıt oranının ne olacağıdır. Buna ek olarak eğer arabanızda v-tec gibi değişken sübap zamanlaması varsa bunlara da müdahale edilerek daha fazla güç alınabilir.

Genellikle atmosferik motorlarda çok da yüksek bir güç alamazsınız. 4000-5000 cc motor gücüne sahip aracınız varsa o zaman chip tuning’in faydasını görebilirsiniz. Ama küçük hacimli motorlarda fazla bir güç kazanamayacaksınız. Asıl güç kazanılan şey turbo beslemelilerde olacaktır. Aşırı besleme ile birlikte gücüde fazlaca arttırabilirsiniz. Burada yapılan temel değişiklik turbonun basıncını arttırmak. Örneğin sizin aracınız fabrika çıkışı 10 psi basınç üretiyordur. Bunu yazılımla 12-13 psi gibi değerlere çıkartınca daha fazla güç elde edeceksiniz. Tabi bununda bir limiti olacak. Çünkü turbonun ve gönderebileceğiniz yakıtın da belirli bir limiti var. Ama burada turbo basıncını yükselttiğiniz için, turbo daha fazla ısınacak, daha fazla yağlanmaya ihtiyaç duyacak. Yazılımdan sonra araç sürekli yüksek devirde kullanılırsa motor veya turboya belirli bir zaman sonra zarar verirsiniz. Ama şehir içi normal kullanımlarında herhangi bir zararı olmaz. Aksine daha sağlıklı, uzun ömürlü motorunuz olacak ve yakıt tasarrufu sağlayacaksınız.

 


] }

Tagged in: