Herkesin zevkine göre sıralanmış bu boyutlar kullanım amacına bağlı olarak da değişkenlik gösterebilmektedir. En çok kullanılan modelleri 21, 24, 27 ve 32 olarak bilinir.

Büyük monitörler oyun oynamaktan ziyade daha çok içerik üreticilerinin tercih ettiği bir boyuttur. Büyük ekranda birkaç tane uygulama kullanmak için biçilmez kaftandır. 24 ve 27 inç olan monitörler ile kişisel kararlara bağlı olarak oyun, film-dizi ve webde gezinmek için yeterli olacaktır.

Laptop Monitörleri

Laptoplarda kullanılan ekranlar da aslında monitördür. 15.6 ve 17.3 inç olarak karşımıza çıkıyor. Taşıma ve gereklilik konusunda işinizi görecek olanı tercih etmeniz çok daha rahat olacaktır sizin. Nasıl ki monitörlerde yenileme varsa laptop cihazlarda da vardır. Bu da aynı şekilde bilgisayarı kullanmış ve amacın göre farklı boyutlar karşımıza çıkmakta. Mesela bahsettiğimiz 15.6 inç olan monitörler daha çok ofis için kullanılan monitörlerdir. Daha büyük olanlar ise film-dizi ya da oyun oynamak için gayet yeterli olacaktır.

Monitör Özellikleri

Daha önce ekran kartını anlatırken bahsettiğim freesync ve g-sync monitörlerin sahip olduğu teknolojilere göre verilen bir nevi sertifikadır. Aynı zamanda göz yorgunluğunu engellemek için artık yeni model ekranlarda okuma ya da göz dinlendirme modu olarak geçen modlar gözünüze gelen mavi ışığı filtreleme görevini görür. Bu da göz sağlığımız için oldukça önemlidir.


] }